29 listopada 2017 r. przedstawiciele Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej uczestniczyli w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie w konferencji historycznej zatytułowanej „Odrodzenie i Odbudowa Niepodległej Rzeczpospolitej”, zrealizowanej w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
W konferencji Okręg Lubelski ZOR RP reprezentowali: kpt. w st. spocz. Zdzisław Łoziński oraz kpt. w st. spocz. Longin Rozwadowski.
Konferencja połączona była z quizem historycznym dla młodzieży, który zorganizowali: wojewoda lubelski, lubelski kurator oświaty, Instytut Pamięci Narodowej O. Lublin oraz Narodowy Bank Polski O. Lublin. Do rywalizacji zgłosiło się 40 trzyosobowych zespołów reprezentujących szkoły.
Dziękuję wam wszystkim, że tu jesteście, bo to świadczy o tym, że wasze zdolności, wasze talenty nastawione są na wolną, niepodległą Rzeczpospolitą Polską i w tym kierunku te wasze talenty chcecie wykorzystywać - powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. W swoim wystąpieniu odniósł się do niedawno obchodzonej 99. rocznicy odzyskania niepodległości. Podkreślał że musimy pamiętać o tym, że niepodległość nie przyszła nam łatwo.
W Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, poza młodzieżą, obecni byli również nauczyciele oraz kombatanci ze Światowego Związku Żołnierzy AK i Stowarzyszenia Szarych Szeregów.
Po otwarciu konferencji przez wojewodę Czarnka referat pt. „Polska droga do niepodległości – jedną z najpiękniejszych kart w dziejach Europy" wygłosił dr hab. Jacek Gołębiowski z KUL. O bankowości w odrodzonej Rzeczypospolitej mówiła dr Ilona Skibińska-Fabrowska, dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Lublinie. Referatowi towarzyszyła prezentacja monet NBP. Zebrani na sali mogli także wysłuchać kilku innych referatów.
Po wykładach odbył się quiz historyczny. Zwycięzcami okazali się uczniowie II LO w Krasnymstawie. Laureaci za miejsca 1-3 otrzymali nagrody w postaci książek oraz pamiątkowej monety NBP. Nagrodzonych zostało w sumie 10 zespołów. Całość wydarzenia uświetnił występ artystyczny uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.
(Z. Łoziński)