13 grudnia 2017 r., w 36. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek zorganizował konferencje prasową, podczas której poinformował o zmianie nazw trzech ulic i jednego skweru w Lublinie. W konferencji na zaproszenie Wojewody uczestniczyli przedstawiciele Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
Okręg Lubelski ZOR RP był reprezentowany przez Lecha Marczaka - prezesa Okręgu Lubelskiego, st. sierż. rez. Tomasza Dyzmę – wiceprezesa okręgu, kpt. w st. spocz. Zdzisława Łozińskiego, kpt. w st. spocz. Ryszarda Gołąba i kpt. w st. spocz. Longina Rozwadowskiego.
W konferencji wziął udział m.in. dyrektor IPN - Oddział Lublin Marcin Krzysztofik, a także weterani walk o niepodległą Polskę oraz inni przedstawiciele środowisk patriotycznych.
Po uzyskaniu opinii Instytutu Pamięci Narodowej zarządzeniami zastępczymi Wojewoda dokonał następujących zmian: ul. Leona Kruczkowskiego na ul. Zbigniewa Herberta, ul. Jana Hempla na ul. Zesłańców Sybiru, ul. I Armii Wojska Polskiego na ul. Żołnierzy Niepodległej i skweru im. Rektora Grzegorza Leopolda Seidlera na skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Zabierając głos Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek powiedział m.in.: - 13 grudnia 2017 roku nastąpił ostateczny akt dekomunizacji, który powinien nastąpić już w 1989 lub 1990 roku. To, że trwało to 28 lat to wstyd dla III RP.
W imieniu przedstawicieli weteranów i stowarzyszeń środowisk patriotyczno - niepodległościowych uczestniczących w konferencji, głos zabrał st. sierż. rez. Tomasz Dyzma, który od 5 lat zabiegał u władz miasta Lublin o wyeliminowanie z przestrzeni publicznej Lublina nazwisk komunistycznych pseudo bohaterów. Rada Miasta Lublin w lipcu 2017 r. na podstawie ustawy dekomunizacyjnej podjęła 4 uchwały zmieniające nazwy 3 ulic: ul. Michała Wójtowicza na ul. Emila Czaplińskiego, ul. Lucyny Herc na ul. Hanki Ordonówny i ul. Anny Walentynowicz oraz ul. Aleksandra Szymańskiego na ul. Skrytą. Ponieważ Rada Miasta Lublin do dnia 2 września 2017 r. nie dokonała zmiany nazw wspomnianych na wstępie 3 ulic i 1 skweru w mieście Lublinie (pomimo, że była do tego zobligowana przepisami ustawy dekomunizacyjnej), Wojewoda Lubelski jako organ nadzoru, musiał wydać 4 zarządzenia zastępcze. Lubelski Urząd Wojewódzki wystąpił do Instytutu Pamięci Narodowej o wydanie opinii w sprawie nazw 143 ulic i do tej pory otrzymał 34 odpowiedzi, w tym 6 potwierdzających niezgodność nazw ulic z ustawą dekomunizacyjną. Obecnie organ nadzoru oczekuje na opinie z IPN-u odnoszące się do nazw 109 ulic zlokalizowanych na terenie województwa lubelskiego.
Tomasz Dyzma