Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Zrekonstruowana tankietka

16 lipca 2016 r. na prywatnym poligonie czołgowym we wsi Ptaki k. Kołbieli, województwo mazowieckie, odbył się pokaz sprawności zrekonstruowanego czołgu zwiadowczego TKS. Wśród obserwujących pokaz był Marcin Łada – wiceprezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Tor przeszkód zbudowany został wg wytycznych „Regulaminu wyszkolenia techniczno-bojowego stosowanego w jednostkach broni pancernej II RP”.

Rekonstrukcję przedwojennej tankietki zawdzięczamy kpt. rez. inż. Zbigniewowi Nowosielskiemu, który jest szefem Biura Rekonstrukcyjno Technologicznego Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej. Jak nam powiedział po udanym pokazie sprawności czołgu: pomysł na budowę toru przeszkód pojawił się po lekturze książki płk. Krzysztofa Gaja, który napisał dzieje tankietki TKS i przedstawił zagadnienia związane z organizacją i szkoleniami wojsk pancernych. Osobom zainteresowanym tą tematyką polecamy książki płk Gaja: Czołg rozpoznawczy TK-S oraz Polska broń pancerna w 1939 roku - organizacja wojenna i pokojowa jednostek.

Poprzez budowę poligonu i rekonstrukcję tankietki inż. Nowosielski pragnie nagłośnić sprawę polskich wojsk pancernych okresu międzywojennego. Czuje się spadkobiercą dokonań przedwojennych pancerniaków. Jego ojciec był żołnierzem
4 batalionu pancernego w Brześciu, walczył w kampanii wrześniowej w ramach 91Dywizjonu Pancernego dowodzonego przez mjr. Antoniego Śliwińskiego.

Tor poligonowy będzie służył do promocji etosu przedwojennych pancerniaków. Być może, przy wsparciu grup rekonstrukcyjnych i osób, które posiadają wiedzę na temat historii polskiej broni pancernej, dzięki temu obiektowi powstanie film, który pokaże prawdę o udziale polskich broni pancernych w kampanii wrześniowej. Zdaniem inż. Nowosielskiego: Ciągle, zbyt mało wiemy na ten temat, krążą mity deprecjonujące nasze działania w tej dziedzinie w 1939 r. Broń pancerna II Rzeczypospolitej była w 1939 r. bardzo dobrej jakości. Czołg 7-TP okazał się jednym z najlepszych czołgów w tamtym okresie. Gdyby tylko było ich wówczas więcej…

Przejazdy przez tor przeszkód wykonany według przedwojennego regulaminu, dowiodły, że kopia, którą zbudowano w ramach działania Biura Rekonstrukcyjno Technologicznego Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej, jest nie tylko dobrze odwzorowana pod względem wyglądu ale i bardzo sprawna technicznie.

Czołg zwiadowczy TKS został przez Biuro zinwentaryzowany, powstała dokumentacja 3D, opracowano także dokumentację, która posłużyła do budowy wszystkich rekonstruowanych elementów. Z oryginalnej konstrukcji pozostały: silnik, skrzynia biegów i most napędowy. Pokaz sprawności tankietki wywarł na widzach ogromne wrażenie. Po pokazie Marcin Łada złożył inż. Zbigniewowi Nowosielskiemu serdeczne gratulacje i życzył powodzenia w dalszych działaniach patriotycznych propagujących chwałę oręża Wojska Polskiego II RP.

Więcej informacji o działaniach Biura Rekonstrukcyjno Technologicznego Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej czytelnicy znajdą na stronie: www.br-tzip.pl. Pokaz sprawności tankietki: https://youtu.be/LvMesYff54I

M.Ł.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04