Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR w I Programie Polskiego Radia

18 lipca 2016 r. przedstawiciele Zarządu Głównego i Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Starych Babicach uczestniczyli w programie I Polskiego Radia w audycji zatytułowanej „Noc z reportażem”, której tematem była „Radiostacja Babice”.

Gospodarzem audycji był redaktor Wiesław Molak, a jego gośćmi: wiceprezes ZG ZOR RP Marcin Łada, wiceprezes Koła ZOR RP w Starych Babicach st. sierż. pchor. w st. spocz. Jerzy Bogdan Raczek oraz członek Koła sierż. pchor. rez. Stanisław Chrapek. Uczestnikiem audycji był również Tomasz Miś reprezentujący Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej. Wymienione osoby są także członkami - założycielami Stowarzyszenia Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza.

Przedstawiciele ZOR RP wysłuchali w studiu reportażu pt. „Warszawskie Termopile” autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej, po którym rozpoczęła się dyskusja trwająca od godz. 23:45 do 1:00 w nocy następnego dnia.

Przypomniano na falach radiowych, jak ważną dla gospodarki II Rzeczypospolitej było uruchomienie w podwarszawskich Babicach wielkiej Transatlantyckiej Stacji Nadawczej, która w latach 1923-1939 dawała Polsce bezpośrednią łączność z całym światem. Podczas audycji Marcin Łada wspomniał także postać bohaterskiego majora Jacka Decowskiego, który bronił Reduty Babice (obejmującej część terenów radiostacji) w kampanii wrześniowej 1939 r. Omówiono ponadto działania ZOR RP w dziedzinie upowszechniania wiedzy historycznej i udział członków naszej organizacji w pracach dotyczących rajdów historycznych, tablic informacyjnych, a także działań, które zaowocowały powstaniem książek i artykułów prasowych. Przypomnijmy, że Jerzy Bogdan Raczek jest autorem wielu książek historycznych, w tym jednej poświęconej Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej w Babicach. Publikacje książkowe posiadają na swoim koncie także inni członkowie ZOR RP łącznie z Prezesem Zarządu Głównego ZOR RP płk. rez. Alfredem Kabatą.

Była to już druga wielominutowa audycja radiowa emitowana z udziałem członków ZOR RP w I Programie Polskiego Radia. Kilka lat temu podobny reportaż nagrał redaktor Dariusz Kwiatkowski.

Działania członków ZOR RP dotyczące Radiostacji Babice podyktowane są nie tylko potrzebą uchronienia wielkiej inwestycji II RP od zapomnienia, ale również koniecznością objęcia pozostałości po tej instalacji ochroną konserwatora zabytków. Z tej inwestycji Polacy mogą być dumni. Radiostacja Babice była bowiem największą tego typu instalacją w ówczesnej Europie. Domagamy się zdecydowanych działań urzędu konserwatora zabytków, objęcia pozostałości po radiostacji ochroną prawną i rozpoczęcia prac zabezpieczających ten obiekt przed zniszczeniem.

M.Ł.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04