St. sierż. pchor. w st. spocz. Jerzy Bogdan Raczek i Zbigniew Kiełb odznaczeni zostali Złotym i Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nadała Medale na wniosek prezesa ZG Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej płk. rez. Alfreda Kabaty.
24 września 2014 r. w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Zbigniew Kiełb został odznaczony Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przez wojewodę lubelskiego Wojciecha Wilka. Wojewoda dokonał dekoracji w czasie posiedzenia Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W uroczystości uczestniczył Lech Marczak – prezes Okręgu Lubelskiego ZOR RP.
Zbigniew Kiełb jako historyk, autor i współautor 7 książek i autor 60 artykułów, a także społecznik specjalizuje się m. in. w historii 2 Pułku Saperów Kaniowskich i Zbrodni Katyńskiej oraz biografistyce dotyczącej historii ziemi puławskiej i Dęblina.
Prowadząc od 7 lat badania nad historią 2 Pułku Saperów Kaniowskich, działa również na rzecz ocalenia pamięci o poległych w czasie wojny i pokoju Kaniowczykach, spoczywających na puławskim cmentarzu parafialnym, zapalając samodzielnie na zapomnianych grobach znicze. Na niwie swoich działań, we współpracy z proboszczem parafii pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej opracował projekt kaplicy pamięci, w której zostaną zamieszczone rozproszone w świątyni tablice pamiątkowe dotyczące nie tylko Kaniowczyków, ale również żołnierzy AK i BCh czy Sybiraków.
Od 2008 r. Zbigniew Kiełb prowadził badania naukowe dotyczące opracowania Puławskiej, Dęblińskiej i Lubelskiej listy katyńskiej. W 2010 r. opublikował je w postaci książki i kilku artykułów.
xxx
29 września 2014 r. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, wojewoda Jacek Kozłowski odznaczył st. sierż. pchor. w st. spocz. Jerzego Bogdana Raczka Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. W uroczystości brał udział Marcin Łada – wiceprezes Zarządu Głównego ZOR RP.
Jerzy Raczek wyraził podziękowanie Wojewodzie za wręczenie odznaczenia oraz Prezesowi ZG ZOR RP za wnioskowanie o odznaczenie, a także kolegom ze Związku za długoletnią owocną współpracę.
Jerzy Bogdan Raczek ma ogromne zasługi w upamiętnianiu i opisywaniu miejsc pamięci narodowej na terenie Bemowa, Boernerowa oraz Starych Babic. Już w latach 1984-1986 opracował powielane pogadanki historyczne dotyczące walk obronnych 1939 roku i podczas Powstania Warszawskiego na terenie Boernerowa i Babic, z którymi byli zapoznawani uczniowie klas V-VIII SP nr 150. W 1999 roku uczestniczył w przygotowaniu Głazu-Pomnika gen. Mikołaja Bołtucia w Łomiankach, przy ulicy Warszawskiej.
W 2006 roku wspólnie z „Telewizją Górczewska” nagrał 30. minutową audycję upamiętniającą bohaterstwo poległych na przedpolu Boernerowa w pierwszą noc Powstania Warszawskiego przeszło 100 żołnierzy Armii Krajowej ze Zgrupowania „Żywiciel” oraz przedstawiającą rocznicowe uroczystości patriotyczne pod Głazem-Pomnikiem przy ulicy Westerplatte, będącym pierwszym pomnikiem Powstania Warszawskiego w Polsce, odsłoniętym i poświęconym 4 VIII 1946 roku.
W 2008 roku napisał książkę „Jubileusze Boernerowa. 75. rocznica budowy osiedla (1932-2007) i 70. rocznica parafii (1936-2006)”, w 2011 „Boernerowo pamięta”,
a w 2013 „Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza w Babicach” będącą pierwszą monografią najsilniejszej na świecie radiotelegraficznej stacji oraz upamiętnił jej obrońców we wrześniu 1939 roku.
(k)
Fot. L. Marczak
Fot. M. Łada