27 września 2014 r. Koło Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Starych Babicach zaangażowało się w przeprowadzenie na terenie gminy rajdu pieszego z elementami historycznej gry terenowej pt. „Warszawa 1939”.
Głównymi organizatorami rajdu było Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie oraz Stowarzyszenie Historyczne Cytadela. zorganizowały rajd pieszy z elementami historycznej gry terenowej pt. „Warszawa 1939”. Partnerem rajdu była także Wojskowa Akademia Techniczna.
Rajd poświęcony był pamięci żołnierzy: Batalionu Stołecznego, III batalionu 26 Pułku Piechoty oraz Lotniczego Oddziału Szturmowego, które walczyły na odcinku obronnym „Warszawa Zachód” we wrześniu 1939 roku. Uczestnicy rajdu- dzieci i młodzież szkolna wraz z nauczycielami przemierzyli trasę ok. 9 km i odwiedzili 9 punktów historycznych. Organizatorzy postawili przed nimi różne zadania do wykonania, wśród nich były m.in. odnalezienie pozostałości masztów Radiostacji Babice, oddanie hołdu żołnierzom WP, powstańcom warszawskim i ofiarom wojny na Cmentarzu Wojennym w Starych Babicach. Ostatnimi elementami rajdu były zawody strzeleckie z broni pneumatycznej i rekonstrukcja walk wrześniowych przeprowadzona na poligonie Wojskowej Akademii Technicznej. Koordynatorem projektu był edukator IPN Marcin Łaszczyński.
Członkowie ZOR RP: Marcin Łada – wiceprezes ZG i Kamil Malinowski pełnili kilkugodzinną wartę na Cmentarzu Wojennym w Starych Babicach. Opowiadali przybyłym grupom o historii cmentarza i działaniach wojennych w 1939 r. w tym rejonie. Na zakończenie rajdu uczestniczyli w jego podsumowaniu, bardzo uradowani z tego, że II miejsce w rajdowych zmaganiach przypadło reprezentacji Gimnazjum w Koczargach Starych czyli szkole położonej na terenie babickiej gminy. Dla porządku dodajmy, że zwycięzcami rajdu byli uczniowie z Gimnazjum nr 30 z Warszawy. Serdecznie Gratulujemy!
Młodzież podczas rajdu mogła zobaczyć autentyczne miejsca walk z Kampanii Wrześniowej 1939 r. Żywa lekcja historii zorganizowana wspólnie z rekonstruktorami odtwarzającymi z pietyzmem rolę żołnierzy Wojska Polskiego i członkami babickiego Koła ZOR RP na pewno na długo pozostanie w ich pamięci, zwłaszcza że odbyła się w 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Marcin Łada
Fot. Kamil Malinowski