W dniach 27-29 sierpnia 2021 r. członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w podróży historycznej na Wybrzeże, zorganizowanej przez Urząd Miasta Lublin.
W podróży historycznej udział brali: Lech Marczak – prezes Okręgu Lubelskiego ZOR RP i por. w st. spocz. Ryszard Gołąb.
Uczestnikami podróży byli również członkowie organizacji: WiN, Ś.Z.Ż.A.K, NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” i ich rodziny oraz tróje żołnierzy z 22. Chełmskiego batalionu
z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (łącznie dwa autokary - 120 osób).
Kierownikiem podróży był Zdzisław Niedbała - pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. kombatantów i osób represjonowanych.
Przez trzy dni pobytu na Wybrzeżu zwiedzanie odbywało się pod kierunkiem profesjonalnej przewodniczki mieszkającej w Gdańsku.
Pierwszym miejscem po przyjeździe na Wybrzeże było Westerplatte, gdzie przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża, odśpiewano hymn Polski, złożono wieniec i zapalono znicze. Następnie uczestnicy podróży zwiedzili bunkry i fortyfikacje jednostki.
Później udali się pod pomnik Stoczniowców 1970, gdzie złożyli wieniec i zapalili znicze. Byli również przed historyczną bramą Stoczni Gdańskiej.
Po przyjeździe na Gdański Cmentarz Garnizonowy złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach: Danuty Siedzikówny ps. "Inka" i Feliksa Selmanowicza ps. "Zagończyk", straconych w gdańskim więzieniu przez władze komunistyczne 28 VIII 1946 r. (75. rocznica ich egzekucji i 5. rocznica manifestacyjnego państwowego pogrzebu, który odbył się 28 VIII 2016 r., z udziałem licznych delegacji z całego kraju ).
Kolejnym punktem było zwiedzanie Gdańska: spacer tzw. Drogą Królewską - Długi Rynek, Żuraw nad Motławą, kościół mariacki NMP, kościół św. Brygidy z ołtarzem z bursztynu, srebra i złota - "wotum wdzięczności Bogu za Jego obecność na drogach naszej historii" i Muzeum II Wojny Światowej.
Byli również na cmentarzu w Sopocie, gdzie na grobie Izabelli Kochanowskiej, łączniczki mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" złożyli wieniec i zapalili znicze.
Drugi dzień rozpoczęli, płynąc katamaranem s/m "AGAT" po Zatoce Gdańskiej z Gdyni na Hel. Tu złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem Obrońców Helu. Zwiedzili także fokarium, latarnię morską i obserwowali przygotowania na helskiej plaży do rekonstrukcji desantu aliantów i bitwy z wojskami niemieckimi.
Kolejnym odwiedzonym miastem był Puck. Tu zwiedzili nabrzeże portu w Pucku, gdzie 10 II 1920 r. miały miejsce zaślubiny Polski z morzem, których dokonał gen. Józef Haller wrzucając do Bałtyku platynowy pierścień, ufundowany przez Polonię Gdańską. Puck, podobnie jak Częstochowa, nie wpuścił Szwedów do miasta w czasie Potopu - upamiętnia to tablica na zboczu po dawnych obwałowaniach miasta: kościół farny z XIV wieku.
Trzeciego dnia w Gdyni zwiedzili ORP "Błyskawicę" i Muzeum Emigracji w budynku dawnego Dworca Morskiego. Po krótkim przejeździe, odwiedzili w Gdańsku-Oliwie Archikatedrę Oliwską i wysłuchali koncertu organowego.
W drodze powrotnej do Lublina odwiedziliśmy Gietrzwałd na Warmii, k. Olsztyna – miejsce objawień Maryjnych. I tak zakończyła się podróż, której program patriotyczno-historyczny był bardzo bogaty.
Tekst i zdjęcia: Lech Marczak