26 czerwca 2020 r., Rada Miasta Lublin prawie jednogłośnie, przy 1 głosie wstrzymującym się, przyjęła uchwałę o nazwaniu skweru położonego pod lubelskim Zamkiem im. Jurka Bitschana, który był jednym z najmłodszych Orląt Lwowskich. Nadanie imienia nastąpiło w wyniku długoletnich starań Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej i Związku Piłsudczyków.
Upamiętnienie bohaterskiego obrońcy Lwowa, 14 – letniego Jurka Bitschana, nastąpiło po 8 latach starań. Starania o upamiętnienie tego bohaterskiego Lwowskiego Orlęcia podjął w roku 2012 Prezes Związku Piłsudczyków Oddział Lublin Tomasz Dyzma przy wsparciu Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy RP z Prezesem Lechem Marczakiem na czele.
Jurek Bitschan - dzielny Obrońca Lwowa, był jednym z najmłodszych Orląt Lwowskich. Bez wiedzy rodziców dołączył do polskich oddziałów walczących z Ukraińcami o miasto. Zginął w czasie walk na Cmentarzu Łyczakowskim 21 listopada 1918 roku. Urodził się w 1904 roku w Piaskach koło Sosnowca. Wychowywał się w patriotycznej atmosferze. Jego matką była Aleksandra Zagórska, żona lwowskiego lekarza, która związała się z ruchem niepodległościowym jeszcze przed I wojną światową. Kiedy 1 listopada 1918 roku wybuchły walki o Lwów, Jurek Bitschan był czternastoletnim uczniem jednego z miejscowych gimnazjów. W szkole dostawał wysokie oceny, szczególnie z przedmiotów przyrodniczych. Był także harcerzem IX Drużyny Lwowskiej. Przynależność do tej organizacji rozbudziła jego uczucia patriotyczne. W trzecim tygodniu walk o Lwów Jurek postanowił dołączyć do żołnierzy. W nocy z 20 na 21 listopada 1918 roku zostawił na stole list informujący rodziców o tym, że otrzymał już staranne wykształcenie i nadszedł czas, by wstąpił do wojska. Po ucieczce z domu dołączył do oddziału porucznika Stanisława Petry'ego. Według relacji świadków Jurek odważnie nacierał na wroga w pierwszym szeregu wraz z dorosłymi żołnierzami. Uczestniczył w walkach na Cmentarzu Łyczakowskim. Pomimo ukrycia się za jednym z pomników na terenie nekropolii, został postrzelony w nogi i głowę. W wyniku doznanych obrażeń zmarł 21 listopada 1918 roku. Dzień później ciało chłopca odnalazł jego ojciec.
W okresie międzywojennym Jurek Bitschan stał się postacią legendarną. Rozsławiła go „Ballada o Jurku Bitschanie" skomponowana do słów poetki Anny Fisher. Jego postawę dawano za wzór do naśladowania dzieciom i młodzieży dorastającej w realiach II Rzeczypospolitej. Jurek Bitschan został pochowany podczas wspólnego pogrzebu z Aleksandrem Śliwińskim, przy licznym udziale mieszkańców Lwowa oraz przy salwie z armat i karabinów maszynowych.
Po ekshumacji jego szczątki zostały pochowane w krypcie katakumby III na Cmentarzu Obrońców Lwowa – Orląt Lwowskich. Rozporządzeniem Ministra Spraw Wojskowych Kazimierza Sosnkowskiego z 13 maja 1922 roku ochotnik Jerzy Bitschan został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Walecznych za obronę Lwowa. Zarządzeniem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 22 kwietnia 1938roku Jerzy Bitschan został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Niepodległości za pracę w dziele odzyskania niepodległości.
Cześć Jego Pamięci!
Tomasz Dyzma
Foto: Andrzej Bis; Domena publiczna, Kresowo i Lublin112.pl