Członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej 20 stycznia 2018 r. uczcili 155 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego przy pomniku „Cześć poległym powstańcom 1863" znajdującym się na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie.
Po okolicznościowym wystąpieniu przybliżającym historię powstania, części poetyckiej i apelu poległych członkowie Koła ZOR RP, na czele z prezesem Koła Mateuszem Derylakiem, wzięli udział we mszy św. odprawionej w klasztorze kapucynów. W uroczystościach udział wzięli także: Fundacja ''Przywróćmy Pamięć'', Drużyna Harcerska ZHP im. Bronisława Kochana, członkowie stowarzyszenia ''Kedyw'', strzelcy z Jednostki Strzeleckiej nr.2027 im Aleksandra Litwinowicza, Sokół Stalowa Wola oraz radni miasta Stalowa Wola i mieszkańcy miasta.
Po mszy św. członkowie stalowowolskiego Koła ZOR RP uczestniczyli w III Rozwadowskim Marszu Pamięci do Zaleszan. Celem nocnego marszu było zapalenie zniczy na mogiłach poległych oficerów Powstania 1863 porucznika Tytusa Stadnickiego i majora Zygmunta Ślaskiego rannych w bitwie pod Łążkiem i zmarłych na skutek odniesionych ran.
Niewiele wiadomo o samym Tytusie Stadnickim, za to wiemy że Edmund Ślaski urodził się w 1831 r. Pochodził ze szlacheckiej rodziny Ślaskich herbu Grzymała. Był jednym
z bardziej znanych polskich uczestników powstania węgierskiego 1848 r., później oficerem wojsk austriackich, a po zwolnieniu z wojska, nauczycielem we Lwowie. Po wybuchu powstania styczniowego walczył w Lubelskiem, m.in. pod Hutą Krzeszowską 19-21 marca 1863. Jako kapitan walczył w oddziale Leona Czechowskiego, a następnie w stopniu majora dowodził utworzonym przez siebie oddziałem. Został ciężko ranny w potyczce pod Łążkiem w październiku 1863 r. Zmarł 22 października 1863 r. w Chwałowicach w wyniku odniesionych ran. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Zaleszanach.
Materiał telewizji regionalnej STELLA http://www.tvkstella.pl/news/fullnews.php?fn_id=6190
(M.D.)