12 lutego 2016 r. Ogólnopolski Komitet, w składzie którego był również Związek Oficerów w Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej był organizatorem uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach dla uczczenia 13 rocznicy śmierci gen. bryg. Ryszarda Kuklińskiego.
W składzie delegacji ZOR RP byli: Artur Błoński, Bohdan Sobiewski i Jan Wiśniewski.
Podczas uroczystości, w której uczestniczyła kompania reprezentacyjna WP odegrano hymn narodowy, odmówiono modlitwę, odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono kwiaty na grobie gen. R. Kuklińskiego.
W liście wystosowanym do uczestników uroczystości minister Anna Maria Anders - Pełnomocnik ds. Dialogu Międzynarodowego - wskazała, że obejmując honorowanym patronatem uroczystości upamiętnienia niezwykłej osoby gen. Ryszarda Kuklińskiego, wierzy, że po tylu latach wreszcie zostaje mu przywrócone należne miejsce w narodowych dziejach.
Jej zdaniem z uznaniem należy przyjąć fakt, iż doceniły to po latach najwyższe polskie władze państwowe - Zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Andrzej Duda, na wniosek ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, pośmiertnie awansował Kuklińskiego do stopnia generała. To kolejny dowód odrodzenia się wolnej Polski, która chce budować swoją przyszłość na narodowych tradycjach walki
o niepodległości suwerenność naszej ojczyzny – napisała.
Do awansu nawiązał też dyrektor Izby Pamięci Ryszarda Kuklińskiego Filip Frąckowiak. Dziękuję za ten awans w imieniu wszystkich, którzy przez lata starali się o rehabilitację w świetle prawa i w świetle historii Ryszarda Kuklińskiego. Niewielu miało odwagę, aby podjąć kroki w stronę uczczenia tej postaci.
Historyk prof. Wiesław Wysocki podkreślił, że groby są kotwicami pamięci. Ten grób jest szczególny. Jedni mówili: agent CIA; drudzy: pierwszy oficer Polski w NATO. Te dwa światy ciągle jeszcze ze sobą walczą – ocenił.
XXX
Ryszard Kukliński urodził się 13 czerwca 1930 r. w Warszawie.
W 1963 r. rozpoczął pracę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. W wojsku doszedł do stanowiska zastępcy szefa zarządu operacyjnego i szefa oddziału planowania strategiczno-obronnego. W 1971 r. rozpoczął współpracę z amerykańską CIA. Miał ps. "Jack Strong".
W 1984 r., płk Kukliński został skazany przez sąd wojskowy w Warszawie na karę śmierci za zdradę i zdegradowany. Dopiero w 1995 r. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego uchyliła ten wyrok.
Zmarł 11 lutego 2004 r. na Florydzie. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
24 października 2016 roku prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie pułkownika Kuklińskiego na stopień generała brygady. Wnioskował o to minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
(k)
Foto: Artur Błoński