5 listopada 2016 r. na Cmentarzu Legionów Polskich w Polskim Lasku k. Kostiuchnówki odbyła się uroczystość pobrania „Ognia Niepodległości” z grobów legionistów. Podczas uroczystości Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował sierż. pchor. rez. Zbigniew Jurkowski.
Uroczystość pobrania Ognia Niepodległości w Polskim Lasku zgromadziła dziesiątki delegacji z różnych środowisk i miejscowości po obu stronach Bugu. Przybyli uczniowie i nauczyciele szkół z Łodzi, Zgierza i Opoczna. Oni towarzyszyli harcerzom od pierwszej sztafety, to właśnie dzieci przywożą Ogień Niepodległości na wojewódzkie uroczystości listopadowe w Łodzi. Były szkoły ukraińskie i środowiska Polaków z Wołynia z Łucka, Kowla, Lublińca, Kostiuchnówki, Maniewicz, Prilesnej, Równego, Zdołbunowa. Byli polscy dyplomaci i pracownicy z konsulatu generalnego RP w Łucku.
Uroczystość rozpoczął harcerski apel, na którym gotowość do służby zameldowały ramię w ramię dwie rowerowe sztafety: ze Zgierza (ZHP) i ze Zdołbunowa (Harcerstwo Polskie na Ukrainie). Po odśpiewaniu hymnów Polski Ukrainy odprawiona została msza św., podczas której modlono się za poległych żołnierzy, ale również za tych zmarłych, którzy w ostatnich latach pielęgnowali pamięć o polskim dziedzictwie narodowym na Wołyniu.
Zanim złożono kwiaty i znicze na grobach udekorowanych biało-czerwonymi wstążkami, odbyło się pobranie ziemi z kostiuchnowskiego pobojowiska, którą później zawieziono do Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie.
Momentem kulminacyjnym uroczystości było pobranie ognia przez dwie sztafety rowerowe i ich start. Uczestnicy towarzyszyli kolarzom jeszcze kilkadziesiąt kilometrów. Najpierw wszyscy odwiedzili kwaterę legionową w Wołczecku, gdzie znajdują się mogiły pierwszych poległych w tym rejonie legionistów, w tym grób pierwszego drużynowego zgierskich harcerzy - Artura Miatkowskiego. Ostatnim punktem postoju była kwatera z poległymi w bitwie pod Kuklami. To miejsce szczególne, gdyż zostało odnalezione w tym roku. W Kuklach uczestnicy pożegnali obie sztafety.
W tym roku po raz pierwszy sztafeta rowerowa z Ogniem Niepodległości pojechała w dwie strony. Druhny i druhowie z hufca ZHP Zgierz ruszyli z Kostiuchnówki do Polski, przez przejście graniczne w Uściługu-Zosinie, dalej do Hrubieszowa, Zamościa, Lublina, Puław, aby dotrzeć do Warszawy na obchody święta niepodległości na placu marsz. J. Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Druga grupa - harcerze hufca Wołyń - pojechała do Łucka i dalej do wołyńskich miast Równe i Zdołbunów, gdzie trafi do polskich środowisk na święto niepodległości.
Marcin Szmaja
Foto: Zbigniew Jurkowski