6 listopada 2016 r. członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej wzięli udział we mszy św. odprawionej w kościele Pobrygidkowskim p.w. NMP Zwycięskiej w Lublinie z okazji zbliżającej się 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100 rocznicy krwawej bitwy stoczonej przez Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego pod Kostiuchnówką na Wołyniu podczas I wojny światowej.
Związek Oficerów Rezerwy RP reprezentowali st. sierż. rez. Tomasz Dyzma i sierż. pchor. rez. Zbigniew Jurkowski.
Uroczystości zostały zorganizowane przez dyrekcję Bursy Szkolnej nr 2 w Lublinie oraz Związek Piłsudczyków Oddział Lublin.
W uroczystej, koncelebrowanej mszy św., której przewodniczył ks. rektor Dariusz Bondyra, po raz dwunasty uczestniczyli harcerze z Łódzkiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego, biorący udział w XVI sztafecie rowerowej „Ogień Niepodległości”. Przywieźli oni światło zapalone na cmentarzu Legionowym w Kostiuchnówce oraz złożyli symboliczny znicz pod tablicą pamiątkową poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Z kolei młodzież z Bursy Szkolnej nr 2 w Lublinie złożyła na ołtarzu urnę z ziemią pobraną 5 listopada 2016 r. z cmentarza poległych Legionistów. Po mszy świętej, w imieniu władz z krótkim przemówieniem wystąpił senator RP Stanisław Gogacz, a wojewoda lubelski Przemysław Czarnek złożył wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą komendanta Piłsudskiego.
***
Po raz szesnasty harcerze ze Zgierza rozpalili „Ogień Niepodległości” od zniczy płonących na mogiłach Legionistów Józefa Piłsudskiego, którzy spoczywają na cmentarzu w Kostiuchnówce. To właśnie pod Kostiuchnówką rozegrała się największa i najkrwawsza bitwa Legionów podczas I wojny światowej, w której poległo lub zostało rannych około 2 tys. polskich żołnierzy.
„Ogień Niepodległości” jest kontynuacją przedwojennej tradycji. Rowerowa sztafeta harcerzy przewozi „Ogień Niepodległości” z Wołynia na Ukrainie do Polski. W okresie międzywojennym młodzi ludzie biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kompanii Kadrowej”. Na cmentarzu Legionowym w Polskim Lasku zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Płomień przypominał i przypomina drogę Legionów Polskich do niepodległej Ojczyzny. Pokonanie na rowerach przez harcerzy i harcerki około 600 km w bardzo trudnych pogodowo i terenowo warunkach, to nie lada wyczyn, ale jednocześnie niezapomniana przygoda i niekonwencjonalna nauka historii.
11 listopada 2016 r. „Ogień Niepodległości” zostanie przekazany Prezydentowi RP i trafi na centralne obchody Święta Niepodległości w Warszawie, gdzie zapłonie na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Tomasz Dyzma
Foto: Zbigniew Jurkowski