3 stycznia 2025 r., sekretarz Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Szynkora, wziął udział w Siemieniu (Woj. Lubelskie) w uroczystości upamiętniającej 78. rocznicę śmierci por. Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb”.
Uroczystości miały miejsce przy obelisku z tablicą poświęconą por. Leonowi Taraszkiewiczowi w Siemieniu. Przybyli na nie: Tomasz Kanak - Wójt Gminy Siemień, ks. kan. Józef Chorębała – duszpasterz z Parafii św. Stanisława BM w Czemiernikach, a także członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Wojciech Olszewski i Wojciech Sikora - Okręg Chełm, Jan Kurek i Piotr Rypina - Okręg Zamość, Agnieszka Górska - Okręg Wołyń, Grzegorz Madej z Firleja oraz Elżbieta Dudziak i Piotr Lipinski z Lubelskiej Grupy Historycznej Żołnierzy Wyklętych 1944 – 1982.
Genezę śmierci por. Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb" przedstawił Tomasz Kanak - Wójt Gminy Siemień. Głos zabrał także ks. kan. Józef Chorębała, który nawiązał do walk niepodległościowych Żołnierzy Wyklętych, następnie odprawił w ich intencji modlitwę po której uczestnicy pod tablicą złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Porucznik Leon Taraszkiewicz ps. "Jastrząb" był dowódcą partyzanckiego oddziału Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Polesiu Lubelskim, gdzie w latach 1945-1947 dał się mocno we znaki "władzy ludowej”. Pod jego komendą w 1946 r. oddział stał się jedną z najaktywniejszych grup partyzanckich w skali całej Lubelszczyzny, a jego styl dowodzenia cechowały ogromny dynamizm i brawura. 8 lipca 1946 wraz z oddziałem Stefana Brzuszka „Boruty" z NSZ, w zasadzce na trasie Chełm-Lublin Taraszkiewicz zatrzymał samochód, którym podróżowała siostra Bolesława Bieruta, Zofia Malewska z mężem, synem i synową. „Jastrząb” nakazał uwięzić rodzinę Bieruta, jednak spowodowało to przysłanie w teren „72 wagonów” KBW i w związku z tym, z polecenia komendanta obwodu Włodawa kpt. Zygmunta Szumowskiego „Komara”, zatrzymani zostali zwolnieni. 22 października 1946 r., oddział "Jastrzębia" przeprowadził najbardziej spektakularną akcję w swojej historii – zajął Włodawę oraz rozbił miejscowy PUBP.
Por. L. Taraszkiewicz zmarł 03 stycznia 1947 r. w wyniku ran odniesionych podczas szturmu na grupę ochronno-propagandową Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Siemieniu koło Parczewa.
Został potajemnie pochowany na cmentarzu w Siemieniu przez żołnierzy z Rejonu I Obwodu WiN Radzyń Podlaski. Jego powtórny uroczysty pogrzeb odbył się 30 czerwca 1991.
Tekst: Janusz Rzepka
Foto: Wojciech Olszewski