Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie Okręgu Małopolskiego ZOR RP upamiętnili 85. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

W uroczystości, która odbyła się 27 września 2024 r. przed Grobem Nieznanego Żołnierza i Pomnikiem Grunwaldzkim na pl. Jana Matejki w Krakowie udział wzięli członkowie Okręgu Małopolskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej: ppłk Grzegorz Klose i por. Dawid Goliński.

 

Obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich z marszałkiem Łukaszem Smółka na czele, reprezentanci służb mundurowych, IPN-u, Muzeum AK oraz organizacje kombatanckie, korpus konsularno-dyplomatyczny, harcerze, mieszkańcy Krakowa.

 

List od wojewody małopolskiego dr. inż. Krzysztofa Jana Klęczara odczytała Monika Kolasa z Urzędu Wojewódzkiego.

 

- Fenomen na skalę światową – tak badacze i historycy mówią o Polskim Państwie Podziemnym. Dobrze zorganizowane. Działające zarówno w pionie wojskowym, jak i cywilnym. Ukształtowane na poziomie centralnym, wojewódzkim i powiatowym. A to wszystko w czasie okupacji ziem polskich przez Niemcy i Związek Sowiecki. Tak bronił się duch polskiej państwowości. Duch narodu polskiego. Tak przetrwał, by odrodzić się i doprowadzić do wolności, która jest naszym udziałem. Dzisiaj składamy hołd wiernym synom Ojczyzny, którzy w latach II wojny światowej i powojennego komunistycznego zniewolenia podejmowali cywilną i zbrojną walkę o niepodległą Polskę. Nieśmy wdzięczną pamięć za ich trud, poświęcenie i oddanie sprawom państwowym – napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

 

Przemówienie wygłosił dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr hab. Filip Musiał. – Spotykamy się tutaj, jak co roku, by z całej serii naszych martyrologicznych rocznic, obchodzić tę, która pokazuje zwycięstwo ducha nad okupacyjną materią i niezłomności nad terrorem. Z siły woli, hartu ducha, wyjątkowej odwagi i poświęcenia wyrastało Polskie Państwo Podziemne – fenomen na skalę światową, której nie udało się nigdy wcześniej i nigdy później stworzyć nikomu innemu, w żadnej części świata. Tylko nasi przodkowie byli do tego zdolni. – powiedział podczas przemowy dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał.

 

W dniu 27 września 1939 r. gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz wraz z grupą oficerów powołał Służbę Zwycięstwu Polski, konspiracyjną organizację wojskową, mającą na celu kontynuować walkę przeciwko Niemcom i Sowietom. Następnie przekształcona w Związek Walki Zbrojnej w dniu 04 grudnia 1939 r., a później w Armię Krajową (14.02.1942 r.). Stała się ona zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego, które działając w latach 1939–1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Polskie Państwo Podziemne kierowane było przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.

 

Pomimo trwającej okupacji polskich ziem przez nazistowskie Niemcy i Związek Sowiecki ciągłość prawna państwa polskiego została zachowana. Jego władze na uchodźstwie, uznawane przez społeczność wolnego świata, przez całą wojnę kierowały walką o niepodległość, a w okupowanym kraju Polacy zbudowali imponujące państwo podziemne, będące fenomenem na skalę światową.

 

Oprócz struktur wojskowych PPP obejmowało m.in. administrację na poziomie centralnym, wojewódzkim i powiatowym, agendy odpowiedzialne za tajne nauczanie na wszystkich szczeblach oświaty, sądownictwo, działalność propagandową, wywiadowczą i pomocową. Całość podlegała rządowi emigracyjnemu.

 

Na zakończenie obchodów 85. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbyła się modlitwa w intencji poległych za ojczyznę prowadzona przez kapelana wojskowego, apel poległych oraz salwa honorowa oddana przez kompanię reprezentacyjną garnizonu Kraków.

 

Pamięci cywilom i wojskowym – bohaterom tamtych dni, oddajmy wdzięczność i szacunek. Cześć i chwała bohaterom!

 

G.K.

Foto: D. G.

  • 00
  • 01
  • 02
  • 03