2 lutego 2024 r., członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczyli w obchodach 80. rocznicy bitwy pod Marysinem (Woj. Lubelskie).
ZOR RP reprezentowali: Prezes Okręgu Lubelskiego - Lech Marczak, kpt. w st. spocz. Ryszard Gołąb, kpt. rez. Janusz Rzepka – Prezes Koła Nr 2 ZOR RP w Lublinie oraz Wiceprezes tego Koła - ppor. rez. Piotr Kowalski, Prezes Koła Nr 1 ZOR RP w Lublinie - mł. chor. rez. Tomasz Dyzma i członek tego Koła - Adam Szczerbatko.
W uroczystości Środowisko Rodzin Żołnierzy Oddziału „SZARUGI" Armii Krajowej reprezentowali synowie partyzantów w osobach: Adam Łukasik i Krzysztof Marczak.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od złożenia wieńców przy tablicy i Dębie poświęconym Żołnierzom Oddziału „Szarugi” przy Szkole Podstawowej w Snopkowie. Następnie uczestnicy udali się do Kościoła p.w. św. Stanisława BM na ul. Zbożowej w Lublinie, gdzie odprawiona została msza św. w intencji poległych żołnierzy. Na zakończenie mszy odbyła się część artystyczna, w której wystąpili uczniowie szkoły Podstawowej ze Snopkowa, przedstawiając we wzruszający sposób tamte tragiczne dni.
Po mszy św., przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatanckich i społeczności lokalnej udali się pod pomnik upamiętniający poległych żołnierzy AK na ul. Szarugi w Marysinie w celu złożenia wieńców i zniczy. Przy odsłonięciu pomnika, które miało miejsce w 1991 r. obecni byli wówczas ocalali żołnierze "Szarugi" i sam dowódca płk Aleksander Sarkisow.
W ostatniej odsłonie rocznicowych obchodów, jego uczestnicy udali się na ulicę Barwną w Marysinie, na otwarcie Klubu Aktywności Mieszkańców. Otwarcia dokonała Wójt Gminy Jastków Teresa Kot. W pierwszej części tego wydarzenia kpt. rez. Janusz Rzepka odczytał Uchwałę Zarządu Głównego ZOR RP o nadaniu Krzyża Zasługi Związku Oficerów RP „Serve Patriae” („Służyć Ojczyźnie”) Annie Ducin – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Snopkowie i ks. Eugeniuszowi Zarębińskiemu – Proboszczowi Parafii pw. św. Stanisława BiM w Lublinie.
Dekoracji w imieniu płk. rez. Alfreda Kabaty - Prezesa ZG ZOR RP dokonał Prezes Okręgu Lubelskiego ZOR RP Lech Marczak w asyście kpt. w st. spocz. Ryszarda Gołąba.
Następnie wiceprzewodnicząca Rady Gminy w Jastkowie dr. inż. Magdalena Olszak przedstawiła historię budowy Klubu Aktywności Mieszkańców. Uroczystości zakończył koncert muzyczny.
XXX
2 lutego 1944 r. oddział Armii Krajowej dowodzony przez Aleksandra Sarkisowa ps. „Szaruga”, zmierzający do punktu zrzutu w Kijanach, zatrzymał się na nocleg w Marysinie. W trakcie odpoczynku oddział został zaskoczony przez Niemców. Podczas walk, w których udział wzięli też mieszkańcy wsi. Partyzanci ponieśli bardzo duże straty. Z 34-osobowego oddziału zginęło 22 partyzantów, a 4 zostało ciężko rannych.
Aleksander Sarkisow Urodził się 17 października 1909 roku w Warszawie, zmarł 14 sierpnia 1994 roku tamże. Był inżynierem i nauczycielem akademickim. Ukończył studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Warszawskiego i tam pracował jako wykładowca.
W 1931 roku zakończył naukę w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Śremie. W 1939 roku brał udział w wojnie obronnej, potem zaangażował się w działalność konspiracyjną, m.in. organizował tajne nauczanie.
Działał w strukturach Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. Na początku 1942 został mianowany został zastępcą komendanta obwodu Lublin ds. powiatu. Od maja 1942 do połowy 1943 był komendantem rejonu I AK. Latem 1943 mianowano go oficerem inspektoratu lubelskiego ds. zrzutów. W 1944 wstąpił w stopniu podpułkownika do Ludowego Wojska Polskiego. Został dowódcą 32 pułku piechoty.
W październiku 1944 został aresztowany w ramach represji wobec AK-owców, ale udało mu się uciec z więzienia. W grudniu 1945 aresztowano go ponownie, po czym został oskarżony o wrogie i dywersyjne działania w wojsku. W 1947 r. zwolniono go z więzienia. Podjął wówczas pracę w zawodzie inżyniera budowlanego. Do końca życia działał czynnie w środowiskach seniorów harcerskich. W 1993 został mianowany do stopnia pułkownika (w stanie spoczynku).
Janusz Rzepka
Foto: Piotr Kowalski