1 września 2023 r., w Częstochowie, pod pomnikiem „Poległym w Obronie Ojczyzny”, z udziałem przedstawicieli Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, odbyły się uroczystości związane z 84. rocznicą wybuchu II wojny światowej.
W uroczystościach Koło Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Częstochowie reprezentowali: plut. rez Artur Wojciechowski – prezes Koła, ppor. OT Adam Dłużniak, ppor. rez. Krszysztof Ciupis i Krzysztof Buchajczuk.
Częstochowskie uroczystości zaczęły się już o godz. 8.30 na Cmentarzu Kule. Na znajdujących się tam mogiłach żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego, poległych w wojnie obronnej z 1939 roku, znicze zapalili zastępca prezydenta Częstochowy Bartłomiej Sabat, wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot wraz z przedstawicielami częstochowskiego Koła ZOR RP.
O godz. 10 rozpoczęły się główne uroczystości na Placu Pamięci Narodowej. Ze strony samorządu Częstochowy wziął w nich udział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wraz z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Łukaszem Kotem. Obecni byli częstochowscy parlamentarzyści, reprezentanci powiatu i województwa, wojska i innych służb mundurowych, członkowie związków kombatanckich. Licznie zgromadziła się młodzież częstochowskich szkół podstawowych i średnich, w tym klas mundurowych.
Uroczystość miała przebieg zgodny z ceremoniałem wojskowym. Pododdział Honorowy wystawiła Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. Prowadzący uroczystość przybliżył krótko zasięg i charakter konfliktu sprzed 84 lat, który rozpoczął się od napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Następnie głos zabrał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który powiedział m.in. Choć to, co wydarzyło się w tamtych dniach, wydaje się być odległe w czasie, niech ta rocznica będzie przypomnieniem, że historia ma moc przekazywania nam istotnych lekcji. (…) Przede wszystkim z tych ciężkich czasów możemy wyciągnąć ducha jedności i odwagi, jakiego przejawili nasi przodkowie. Dzięki ich poświęceniu i oddaniu Polska powstała na nowo, dając nam możliwość życia w wolności i suwerenności. To jest nasze dziedzictwo, które powinniśmy pielęgnować, szanować i przekazywać dalej. Doceniając poświęcenie naszych przodków, dbajmy o to, co dziś tworzy naszą ojczyznę. Bądźmy odpowiedzialni za nasze wzajemne relacje, reagujmy, gdy słabszym dzieje się krzywda. Nie pozwólmy, by agresja niszczyła nasze społeczeństwo.
Modlitwę ekumeniczną w intencji wszystkich ofiar wojny odmówili wspólnie kapelan środowisk kombatanckich ks. Stanisław Rospondek, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Ikony Matki Boskiej ks. Marcin Bielawski oraz proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ks. Adam Glajcar. Potem odbył się apel pamięci, po którym delegacje złożyły wieńce pod Pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny.
Artur Wojciechowski
Foto: Łukasz Kolewiński