22 lipca 2023 r., członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczyli w Lublinie w obchodach 79. rocznicy likwidacji niemieckiego więzienia w latach 1939 - 1944 na Zamku Lubelskim.
Jak co roku, organizatorem obchodów było Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem" w Lublinie - oddział Muzeum Narodowego w Lublinie i Klasztor Ojców Dominikanów.
Na zaproszenie Barbary Oratowskiej - wicedyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie w obchodach udział wzięła delegacja Okręgu Lubelskiego ZOR RP w osobach: Lech Marczak – prezes Okręgu Lubelskiego /członek ZG/ i kpt. w st. spocz. Ryszard Gołąb - członek Zarządu Okręgu – były więzień Zamku w roku 1953 jako młodociany więzień polityczny okresu komunistycznego.
W rocznicowych obchodach uczestniczyły rodziny więźniów oraz pracownicy Muzeum Narodowego w Lublinie.
Lech Marczak upamiętniał swoich krewnych:
- Władysława Szczypę więźnia z roku 1918 osadzonego przez Austriaków za napad na magazyny uzbrojenia w Puławach stojąc na czele Oddziałów Drużyn Strzeleckich i Oddziałów POW,
- Leopolda Pisza - naczelnika poczty w Kazimierzu Dolnym w latach 1934 - 1939, aresztowany i osadzony na Zamku Lubelskim w roku 1942 za ratowanie zbiorów wawelskich transportowanych Wisłą na barce we wrześniu 1939 i jako współorganizator polskiego podziemia niepodległościowego w Kazimierzu Dolnym,
Kpt. w st. spocz. Ryszard Gołąb upamiętniał swoich kolegów z którymi w roku 1953 był osadzony jako młodociany więzień polityczny /miał 17 lat / za próbę obalenia ustroju komunistycznego PRL.
W uroczystości uczestniczyły delegacje z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Lublin, Lubelskiej Komendy Chorągwi ZHP na czele z hm Edwardem Nakoniecznym - zastępcą komendanta Chorągwi i jednocześnie komendantem Kręgu Instruktorów i Seniorów "SZANIEC ", z komendantką hm Jadwigą Kowalską, pwd Elżbietą Nakonieczną i hm Władysławem Ołtarzewskim, Okręgowej Izby Adwokackiej w Lublinie na czele z dziekanem adw. Bartoszem Przeciechowskim i innymi organizacjami i związkami.
Uroczystości rozpoczęto na Cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie , gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na zbiorowej mogile więźniów zamordowanych przez Niemców w dniu 22. lipca 1944 roku na Zamku Lubelskim.
Następnie w Kaplicy Zamku Lubelskiego odprawiona została msza święta przez Ojców Dominikanów w intencji więźniów, pomordowanych i pracowników.
Po mszy Św. uczestnicy uroczystości przeszli do Mauzoleum Baszty Zamkowej, gdzie po odczytaniu pisma okolicznościowego od Ministra Nauki i Edukacji Przemysława Czarnka, żyjący więźniowie, rodziny i delegacje złożyły kwiaty, a przy tablicach upamiętniających zapalono znicze.
Lech Marczak
Foto: Agnieszka Kicińska i hm Władysław Ołtarzewski