Pierwsze po okresie obostrzeń pandemii, miejskie spotkanie noworoczne, odbyło się w Filharmonii Częstochowskiej 9 stycznia 2023 r. Prezesa ZG Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował kpt. Rafał Magoń.
W uroczystości brali udział także członkowie Koła ZOR RP w Częstochowie: plut. rez. Artur Wojciechowski - prezes Koła, ppor. Adam Dłużniak, ppor. rez. dr Ryszard Stefaniak i Dariusz Sil.
Wśród zaproszonych gości byli także parlamentarzyści ziemi częstochowskiej, radni, przedstawiciele działających w Częstochowie instytucji państwowych, samorządu gospodarczego, stowarzyszeń i innych organizacji pożytku publicznego oraz kierownictwo miejskich jednostek i spółek, urzędniczki i urzędnicy kierujący poszczególnymi wydziałami Urzędu Miasta.
Tuż po powitaniu odbyła się ekumeniczna modlitwa przedstawicieli różnych obecnych w Częstochowie wyznań, z udziałem przedstawicieli katolickiej Kurii Metropolitalnej i Sanktuarium Jasnogórskiego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Cerkwii Prawosławnej, Kościoła Polskokatolickiego, Kościoła Chrześcijańskiego ,,Shoreline” oraz Centrum Chrześcijańskiego „Słowo Wiary”. Poprowadził ją ks. Adam Glajcar z parafii ewangelickiej.
O najważniejszych sprawach Częstochowy w minionych dwunastu miesiącach oraz nadziejach i wyzwaniach w dopiero rozpoczynającym się 2023 roku mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Podsumowując ubiegły rok, prezydent siłą rzeczy wiele uwagi poświęcił sytuacji w Ukrainie, która – za sprawą fali uchodźczej oraz potrzeby różnorodnego wsparcia dla sąsiedniego narodu – wyzwoliła także wśród częstochowianek i częstochowian ogromne pokłady empatii, gotowości niesienia pomocy i zaangażowania się – indywidualnie lub za pośrednictwem instytucji i stowarzyszeń. Była też jednak mowa o tym, jak w warunkach szybującej inflacji i trwającego kolejny rok uszczuplania zasobów finansowych polskich samorządów miasto radzi sobie na polu inwestycji – w tym strategicznych, jak drogowe czy termomodernizacyjne. Prezydent podkreślał też rozwój częstochowskich uczelni i sukcesy sportowe tutejszych klubów. Kończąc, powiedział m.in.: - Pozwolę sobie wyrazić nadzieję, że w obecnym, 2023 roku zakończy się wojna w Ukrainie z zachowaniem przez naszych sąsiadów niepodległego i integralnego państwa, wyhamuje inflacja oraz podwyżki cen towarów i usług, które uderzają w portfele mieszkańców, ale i wydatki samorządu, doczekamy się wreszcie środków europejskich z obecnego okresu programowania dla Polski, a także naszego subregionu i Częstochowy, poprawi się sytuacja finansowa samorządów, które będą otrzymywały subwencje i dotacje bardziej adekwatnie do zakresu realizowanych zadań, miastu uda się zakończyć kluczowe miejskie zadania drogowe w wyznaczonych terminach i zrealizować ambitny plan inwestycyjny (…).
Pozostałą część uroczystego wieczoru w Filharmonii Częstochowskiej wypełniły podziękowania, gratulacje, wyrazy uznania – a to za sprawą wyróżnień, które rozdano w głównej Sali Koncertowej im. Wojciecha Kilara. Wręczono zatem ministerialne, honorowe odznaki Meritis Pro Familia, miejskie medale ,,Merentibus”, nagrody za działalność wpisującą się w miejskie programy strategiczne (w tym dla firm - Promotorów Częstochowskiej Gospodarki) oraz za prace naukowe promujące Częstochowę .
W czasie spotkania noworocznego symbolicznie podziękowano też grupom pomocowym, firmom, instytucjom i organizacjom pozarządowym za wkład w organizowanie pomocy dla zaatakowanego narodu ukraińskiego, zarówno na miejscu w Częstochowie, jak i za naszą wschodnią granicą.
O artystyczną stronę wieczoru zadbał Zespół Pieśni i Tańca ,,Częstochowa”, popisując się m.in. ciekawą choreografią i pięknem regionalnych strojów. Na gości czekał potem jeszcze tradycyjny noworoczny toast we foyer im. Ireneusza Kozery i poczęstunek, a zatem sympatyczna okazja do osobistych spotkań i rozmów.
A.W.
fot. Łukasz Kolewiński