21 października 2022 r., uroczyście otwarto szlak historyczny „Śladami Radiostacji Transatlantyckiej”. Przecięcia wstęgi dokonali Wójt Gminy Stare Babice - Sławomir Sumka i z-ca Burmistrza Dzielnicy Bemowo - Jakub Gręziak. Przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, wiceprezes ZG Marcin Łada, członek ZG st. sierż. pchor. w st. spocz. Jerzy Bogdan Raczek i członek honorowy Koła ZOR RP w Starych Babicach - prof. Dariusz Śladowski, wykonali społecznie wiele prac związanych w powstaniem tego szlaku.
W otwarciu szlaku uczestniczyła młodzież szkolna ze SP z Borzęcina Dużego.
Tak jak każde dobre dzieło jest efektem pracy wielu osób, tak również powstanie szlaku historycznego Radiostacji Babice jest efektem wielu godzin pracy miłośników historii. O potrzebie stworzenia szlaku turystycznego śladami pozostałości po Transatlantyckiej Stacji Radiotelegraficznej Babice – największej instalacji II RP do łączności międzykontynentalnej, mówiło się od wielu lat. W międzyczasie materiały do pierwszej tablicy, która stanęła w Latchorzewie, wiele lat temu, przygotowali społecznie członkowie ZOR RP: prof. Dariusz Śladowski, Jerzy Raczek i Marcin Łada. Kilka lat później powstała tablica przygotowana przez Jerzego Raczka i przedstawicieli Parku Kulturowego Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza, a obecnie powstało wiele tablic na całym 6 km szlaku, do których większość tekstów i zdjęć przygotował Marcin Łada. Całość projektu koordynował Jarosław Chrapek, a składu komputerowego dokonał Adam Parzyszek.
Dziś idąc od Urzędu Gminy w Starych Babicach lub od Ratusza warszawskiej Dzielnicy Bemowo dojdzie się do leśnej drogi w Latchorzewie i tam w warunkach pięknej przyrody można zapoznać się z zabytkami – pozostałościami po Radiostacji Babice, o których informują zamontowane przy drodze tablice. Radiostacja Babice w przyszłym roku będzie obchodzić 100-lecie swojego powstania. Stamtąd bowiem 17 listopada 1923 r. Polska uzyskała po raz pierwszy bezpośrednią łączność radiową z USA i utrzymywała ją, a także z innymi państwami świata przez cały okres międzywojenny.
Wśród Partnerów tego projektu należy wymienić: Gminę Stare Babice, Dzielnicę Bemowo, Lasy Miejskie Warszawa, Dom Kultury Stare Babice, PTTK, Stowarzyszenie Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza i Związek Oficerów Rezerwy RP. Powstaniu szlaku patronował Wójt Gminy Stare Babice Sławomir Sumka w ramach 3-letnich obchodów 100-lecia Radiostacji Babice w latach 2021-2023. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do utworzenia tego historycznego szlaku.
MŁ.