26 listopada 2021 r., delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyła w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w uroczystej mszy św. upamiętniającej 102. rocznicę urodzin ostatniego Prezydenta II RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej w drodze do Katynia 10 kwietnia 2010 r.
Msza św. była też poświęcona małżonce Prezydenta R. Kaczorowskiego – Karolinie, zmarłej 21 sierpnia 2021 r.
W składzie delegacji byli: st. chor. sztab. w st. spocz. Stefan Wyszyński – członek ZG i prezes Koła ZOR RP w Warszawie, płk w st. spocz. Henryk Łazarski i Wiesława Karczmarczyk.
Przybyłych na uroczystość powitał przedstawiciel organizatorów Gniewomir Rokosz-Kuczyński. Uroczystości uświetniła Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lądowych i Orkiestra Reprezentacyjna Policji Państwowej. Następnie wprowadzono poczty sztandarowe. Msza św. rozpoczęła się procesją, której przewodniczył biskup pomocniczy Diecezji Łowickiej - Wojciech Osial. W homilii, którą wygłosił, podkreślił że Prezydent Kaczorowski życie swoje poświęcił dla Ojczyzny i innych. Największą troską Jego była idea niepodległości Polski. Na zakończenie podziękował za lekcje patriotyzmu, które pozostawili Karolina i Ryszard Kaczorowscy. Po zakończeniu pandemii do Polski z Wielkiej Brytanii ma zostać sprowadzona trumna z ciałem Karoliny Kaczorowskiej z domu Mariampolskiej. Zostanie ona złożona w Świątyni Opatrzności Bożej.
Podczas uroczystości zorganizowanej przez Bractwo Kurkowe Rzeczypospolitej, do którego należał Prezydent Kaczorowski, wręczono odznaczenia-Krzyże Zasługi z Mieczami, przyznawane przez organizację. Otrzymali je biskup Wojciech Osial i proboszcz parafii Świątyni Opatrzności Bożej-ks. Tadeusz Aleksandrowicz. Kilku zasłużonym członkom bractwa wręczono Żelazne Pierścienie Generalskie.
Przy krypcie śp. Prezydenta w Panteonie Wielkich Polaków złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. Wśród składających kwiaty była delegacja ZOR RP.
Po złożeniu kwiatów, dalsza część uroczystości odbyła się na zewnątrz świątyni, gdzie przeprowadzono Apel Pamięci z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych przy asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Policji Państwowej. Odegrano Hymn Państwowy. Po nim odczytano Apel Pamięci, a następnie została oddana salwa honorowa.
Na zakończenie Gniewomir Rokosz-Kuczyński podziękował wszystkim zebranym za udział w uroczystości, a Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lądowych odśpiewała Pieśń Reprezentacyjną WP ,,Marsz Pierwszej Brygady”.
Stefan Wyszyński
Foto: Wiesława Karczmarczyk