15 marca 2021 r., mł. chor. Tomasz Dyzma – wiceprezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczył w otwarciu wystawy plenerowej na Placu Jana Kochanowskiego (przed kościołem Pobrygidkowskim) w Lublinie zatytułowanej „Użyteczność. Patriotyczny aktywizm społeczny i działania modernizacyjne w Polsce od końca XVIII wieku do II wojny światowej”.
Ekspozycja jest prezentowana po raz pierwszy w Lublinie. Celem wystawy jest przedstawienie zjawisk związanych z patriotycznie motywowaną aktywnością społeczną i działaniami modernizacyjnymi Polaków od czasów stanisławowskich do końca międzywojnia. Ekspozycja pokazuje praktyczną użyteczność jednostek i grup pracujących pro publico bono z przekonania i z zaangażowaniem. Istnienie takiego wzorca w długim czasie i wobec zmieniających się okoliczności potwierdza, że mamy do czynienia z dojrzałą, wielowymiarową i nadal interesującą postawą życiową członków naszego społeczeństwa, nie zaś z ideologią czy modą. Wystawa wskazuje podstawowe powiązania przyczynowo-skutkowe, dostarcza wiedzy o głównych ideach, instytucjach, wydarzeniach i osobach zaangażowanych w opisywaną działalność, a także materiału do dalszych skojarzeń historycznych i społecznych, a przede wszystkim daje odbiorcom materiał porównawczy do własnych przemyśleń i poszukiwań. Ekspozycja jest skierowana głównie do uczniów szkół średnich i starszych klas szkoły podstawowej, studentów, zwłaszcza do młodzieży ciekawej nowej wiedzy i ambitnej, a także do szerokiego grona odbiorców. Wystawa składa się z 30 plansz podzielonych na 3 okresy historyczne (przedrozbiorowy, porozbiorowy, międzywojenny) oraz planszy tytułowej i dwu wstępnych. Autorem wystawy jest Adrian Lesiakowski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie.
W otwarciu wystawy uczestniczyli: Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, Szef Sztabu Wielonarodowej Brygady w Lublinie płk Michał Małyska, Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik i Lubelska Kurator Oświaty Teresa Misiuk oraz mieszkańcy Lublina. Do organizatorów wystawy okolicznościowy list skierował Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek: „…Słowa uznania kieruję do organizatorów wystawy, którzy przygotowując to wyjątkowe przedsięwzięcie umożliwili mieszkańcom Lublina w szczególności uczniom szkół średnich, starszych klas podstawowych oraz studentom, spojrzenie na historię naszego kraju przez pryzmat zjawisk związanych z patriotycznymi postawami Polaków od czasów stanisławowskich aż do końca międzywojnia …”. .
Tomasz Dyzma
Foto: IPN Oddział Lublin i LUW