Tegoroczne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Lublinie rozpoczęła 15 sierpnia 2020 r. uroczysta msza św., odprawiona w lubelskiej Archikatedrze przez Arcybiskupa Metropolitę Lubelskiego Stanisława Budzika. W obchodach uczestniczyła delegacja Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od 1992 roku w dniu 15 sierpnia, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku, którą uznano za 18. decydującą bitwę w historii świata.
Okręg Lubelski Związku Oficerów Rezerwy RP i Związek Piłsudczyków Oddział Lublin podczas uroczystości reprezentowali: wiceprezes Lubelskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP i jednocześnie Prezes Związku Piłsudczyków Oddział Lublin mł. chor. rez. Tomasz Dyzma, kpt. w st. spocz. Andrzej Bis i Wojciech Szynkora.
Po zakończeniu mszy świętej poczty sztandarowe, pododdziały wojska oraz zaproszeni goście przeszli na Plac Litewski, Tam też miała miejsce część oficjalna, w której uczestniczyli m. in. Wojewoda Lubelski Lech Sprawka oraz Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski i Wiceprezydent Miasta Lublin Artur Szymczyk oraz Dyrektor Instytutu pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Marcin Krzysztofik i Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Jerzy Flis.
Wojewoda Lubelski Lech Sprawka w swoim przemówieniu przypominał, że 15 sierpnia 1920 roku nad Wisłą dokonał się cud dzięki polskiej armii. Żołnierze Wojska Polskiego udowodnili całemu światu, jak wielka siła tkwi w polskim narodzie. Podkreślił również, że dla Polski ważne są sojusze gwarantujące bezpieczeństwo, ale najważniejszą gwarancją bezpieczeństwa jest własna i silna armia. Wojsko w sytuacjach zagrożenia, jak chociażby tak trudnym dla nas wszystkich czasie walki z pandemią, nigdy nie pozostawia społeczeństwa bez wsparcia i pomocy. Dziękuję za wszystkie działania wojska, które służą podtrzymaniu polskiego patriotyzmu i kształtowaniu jego oblicza – mówił Lech Sprawka.
Z kolei Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski powiedział, że jest dumny z faktu iż wywodzi się z ziemi tak bardzo bohaterskiej i że mamy takich wspaniałych żołnierzy. Jednocześnie zaapelował, aby solidaryzować się z Białorusią, która teraz walczy o swoją wolność. Po przemówieniach odczytany został Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Następnie złożone zostały wiązanki i wieńce pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego wzięli udział mieszkańcy miasta i zaproszeni goście. Ostatnim akcentem uroczystości była defilada, w której uczestniczyła Orkiestra Wojskowa Garnizonu Lublin, Kompania Honorowa WP wystawiona przez 19. Brygadę Zmechanizowaną w Lublinie oraz Ochotniczy Szwadron Jazdy im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Ułani przybyli w charakterystycznych szarych dwurzędowych kurtkach mundurowych tzw. ułankach w jakich "Krechowiacy" walczyli w wojnie z bolszewikami w roku 1920. W II Rzeczypospolitej był tak również umundurowany Szwadron Przyboczny Prezydenta RP.
Tomasz Dyzma
Foto: Andrzej Bis