10 kwietnia 2020 r., w Starych Babicach, o godz. 8:41 uczciliśmy pamięć Ofiar Polskiej Golgoty Wschodu: członków delegacji prezydenckiej, którzy zginęli tragicznie pod Smoleńskiem i polskich oficerów i funkcjonariuszy zamordowanych w Katyniu i innych miejscach straceń na Wschodzie.
Organizacja uroczystości patriotycznych w czasach zarazy wymaga przestrzegania odpowiednich środków ostrożności i tak się stało 10 kwietnia 2020 r. Wszyscy członkowie tego patriotycznego spotkania zachowywali odpowiedni dystans, a sama uroczystość z konieczności trwała bardzo krótko i zorganizowana została bez publiczności. Wieniec przed tablicą Matki Bożej Katyńskiej złożyli wójt gminy Stare Babice Sławomir Sumka, z-ca wójta Tomasz Szuba i wiceprezes ZG ZOR RP, a jednocześnie prezes Koła w Starych Babicach Marcin Łada.
Babicka Aleja Dębów Katyńskich, nazywana również Aleją Polskiej Golgoty Wschodu jest wspólnym dziełem samorządu i Związku Oficerów Rezerwy RP. Powstała równo 10 lat temu. 29 dębów upamiętnia tam oficerów WP, funkcjonariuszy Policji Państwowej i inne osoby zamordowane na „nieludzkiej ziemi” 80 lat temu, a także wszystkich członków delegacji prezydenckiej, łącznie z dwoma prezydentami RP Lechem Kaczyńskim i Ryszardem Kaczorowskim, którzy zginęli pod Smoleńskiem.
Szczególnego wymiaru tegorocznej uroczystości nadał jej termin - 10 rocznica tragedii smoleńskiej, 80 rocznica zbrodni katyńskiej, wielki piątek i sytuacja światowej pandemii. Ta niezwykła korelacja sprawiła, że szczególnie mocno tego dnia odczuwaliśmy zarówno tragedię naszych dziejów, jak i kruchość ludzkiego życia.
10 lat od tragedii nie mającej sobie równych w dziejach świata, podczas której zginęło dwóch prezydentów RP, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych RP, przedstawiciele duchowieństwa, organizacji patriotycznych i społecznych oraz wielu innych – zastanawia czy kiedykolwiek w pełni poznamy przyczyny tego dramatu. Dziś już tamta tragedia staje się historią, a ta nauka nie jest dla nas nigdy zbyt łaskawa. Do dziś nie znamy przecież prawdy o tragedii członków delegacji naszego premiera i naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego, którzy zginęli w Gibraltarze 4 lipca 1943 r. Do dziś nie znamy także całej prawdy o zbrodni katyńskiej, m.in. o tzw. liście białoruskiej.
Historia polskiej martyrologii jest ciągle nauką otwartą, nie tylko my, ale także kolejne pokolenia będą miały nad czym pracować. Przypominamy o dziejach naszych przodków, o ofierze ich życia nie można zapomnieć. Pamiętajcie o naszych bohaterach!
Dla osób zainteresowanych polecamy krótką relację filmową w uroczystości.
M.Ł., Fot. Anna Tymko UG Stare Babice