7 listopada 2018r., członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczyli w kościele Pobrygidkowskim p.w. NMP Zwycięskiej w Lublinie we mszy św. z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 102. rocznicy krwawej bitwy stoczonej przez Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego pod Kostiuchnówką na Wołyniu podczas I wojny światowej.
Uroczystości zostały zorganizowane przez dyrekcję Bursy Szkolnej nr 2 w Lublinie oraz Związek Piłsudczyków Oddział Lublin.
Okręg Lubelski ZOR RP podczas tych uroczystości reprezentowali: Lech Marczak – prezes Okręgu oraz wiceprezesi st. sierż. rez. Tomasz Dyzma i Edward Nakonieczny.
W uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. rektora Dariusza Bondyrę po raz czternasty w Lublinie uczestniczyli strzelcy, młodzież szkolna, weterani oraz harcerze z Łódzkiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego biorący udział w XVIII Sztafecie Rowerowej „Ogień Niepodległości”, którzy przywieźli światło zapalone na cmentarzu Legionowym w Kostiuchnówce.
Po zakończeniu Mszy świętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali w asyście Kompanii Honorowej WP i Orkiestry Wojskowej Garnizonu Lublin na Plac Litewski w Lublinie, gdzie zgodnie z ceremoniałem wojskowym, odbyła się druga część uroczystości. Przy dźwięku werbli pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostały złożone wiązanki kwiatów i wieńce oraz zapalone znicze w narodowych barwach. W imieniu władz z krótkim przemówieniem wystąpił Wojewoda Lubelski prof. Przemysław Czarnek.
Po raz osiemnasty harcerze ze Zgierza rozpalili „Ogień Niepodległości” od zniczy płonących na mogiłach Legionistów Józefa Piłsudskiego, którzy spoczywają na cmentarzu legionowym w Kostiuchnówce. To właśnie pod Kostiuchnówką rozegrała się największa i najkrwawsza bitwa Legionów podczas I wojny światowej, w której poległo lub zostało rannych ok. 2 tys. polskich żołnierzy. „Ogień Niepodległości” jest kontynuacją przedwojennej tradycji. Rowerowa sztafeta harcerzy przewozi „Ogień Niepodległości” z Wołynia na Ukrainie do Polski. W okresie międzywojennym młodzi ludzie biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kompanii Kadrowej”. Na cmentarzu Legionowym w Polskim Lasku zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Płomień przypominał i przypomina drogę Legionów Polskich do niepodległej Ojczyzny. Pokonanie na rowerach przez harcerzy i harcerki około 600 km w bardzo trudnych pogodowo i terenowo warunkach, to nie lada wyczyn, ale jednocześnie niezapomniana przygoda i niekonwencjonalna nauka historii. 11 listopada „Ogień Niepodległości” został przekazany Prezydentowi RP i trafił na centralne obchody Święta Niepodległości w Warszawie, gdzie zapłonął na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Tomasz Dyzma