30 września 2018 r. w Starych Babicach odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy Kampanii Wrześniowej i Ofiary II wojny światowej spoczywające na babickim cmentarzu wojennym, w których aktywny udział wzięli członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej z wiceprezesem ZG Marcinem Ładą.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Kościele w Starych Babicach, po której zebrani przeszli w asyście pocztów sztandarowych i Gminnej Orkiestry Dętej pod batutą Zbigniewa Załęskiego na cmentarz wojenny.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Gminy Stare Babice i Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Licznie reprezentowane było grono ZOR RP, przybyły także rodziny bohaterów spoczywających na cmentarzu wojennym, młodzież szkolna i wielu mieszkańców gminy.
Z ramienia ZG ZOR RP w uroczystości uczestniczył wiceprezes Marcin Łada, który na cmentarzu wojennym odczytał Apel Poległych. Poczet pierwszego sztandaru uroczystości - należącego do kombatantów Gminy Stare Babice stanowili także członkowie ZOR RP: por. Paweł Piotrowski (sztandarowy) oraz Tadeusz Wiśniewski i Stanisław Sekuła. Członkowie ZOR RP składali również wieńce przed pomnikiem: Bogdan Mińkowski, Dariusz Śladowski i Marcin Łada. Obecny byli także: Leszek Poborczyk, Kamil Malinowski i członkowie honorowi Koła ZOR RP w Starych Babicach: starosta Jan Żychliński, członek zarządu powiatu Jolanta Stępniak, wójt Krzysztof Turek i przewodniczący Rady Gminy Henryk Kuncewicz.
- Ten rok jest rokiem szczególnym, obchodzimy bowiem 100 lecie Niepodległości Polski- mówił podczas uroczystości wójt gminy Stare Babice Krzysztof Turek. -To rok wyjątkowy, który ukazuje nam, że niepodległość w dziejach naszego narodu, nie jest dana nam raz na zawsze, że stale musimy o nią zabiegać, a jeśli trzeba- walczyć o nią z bronią w ręku.
- Historia nauczyła nas, że nie możemy pokładać nadmiernej wiary w międzynarodowe sojusze, w to, że ktoś nas wyratuje z opresji „gdy przyjdą podpalić nasz dom” i że ten ktoś za nas pójdzie w bój. Jedynie silna Polska może się oprzeć agresji i powinniśmy zrobić wszystko, aby taką silną Polskę budować, będąc zawsze wierni ideałom zawartym w słowach: Bóg, Honor, Ojczyzna.
-Historia wbrew pozorom, jest nauką żywą, która co roku odsłania swoje tajemnice. Jak poinformował mnie Marcin Łada, prezes babickiego Koła Związku Oficerów Rezerwy RP- kilkanaście dni termu w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, otwarto wystawę, na której pokazywany jest sztandar 26 pułku piechoty. Jest to sztandar, na który przysięgę składali żołnierze z III batalionu tego pułku, spoczywający na babickim cmentarzu wojennym- nasi obrońcy i bohaterowie. Ich sztandar- niezwykła pamiątka historii, można powiedzieć relikwia, jest już dostępna dla zwiedzających. Warto go zobaczyć, będzie eksponowany w muzeum przez cały rok- powiedział wójt gm. Stare Babice.
Spotkanie rocznicowe w Starych Babicach miało bardzo uroczysty przebieg. Obecni byli goście honorowi uroczystości – por. w st. spocz. Pan Stanisław Kulicki- ostatni kombatant z gminy Stare Babice i rodziny naszych bohaterów: m.in.: wnuk dowódcy Reduty Babice mjr. Jacka Decowskiego- Pan Mariusz Decowski, rodzina mjr. Władysława Mizikowskiego- Pan Stanisław Mizikowski z rodziną, rodzina strzelca Mariana Galbarczyka- Pani Teresa Matusik z rodziną i córka kpt. Ludwika Szczygielskiego- Pani Barbara Szczygielska-Obrycka.
Posterunek honorowy przed pomnikiem wystawili przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego Cytadela z prezesem Dariuszem Parzyszkiem, któremu składamy serdeczne podziękowanie nie tylko za zorganizowanie asysty honorowej, ale również za korekty i uzupełnienia opracowane do Apelu Poległych odczytanego w Starych Babicach.
APEL POLEGŁYCH
BOHATEROWIE WALK O NIEPODLEGŁOŚĆ RZECZYPOSPOLITEJ!
MIESZKAŃCY STARYCH BABIC! ŻOŁNIERZE WOJSKA POLSKIEGO!
RODACY!
Stajemy dziś do Apelu, by przywołać pamięć żołnierzy polskich, którzy 79 lat temu stanęli do walki w obronie wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej.
Pochylamy głowy w skupieniu i zadumie, oddając cześć wszystkim, którzy ofiarą swego życia poświadczyli, że „jeszcze Polska nie zginęła".
Wzywam żołnierzy III Batalionu 26. Pułku Piechoty dowodzonego przez mjr. Jacka Decowskiego, którzy walczyli na pozycji „Babice" w obronie Warszawy i oddali swe życie za Ojczyznę.
STAŃCIE DO APELU!
(werble – 1x)
Wołam żołnierzy Zgrupowania ppłk. dypl. Leopolda Okulickiego, Batalionu Stołecznego dowodzonego przez mjr. Józefa Spychalskiego oraz I Batalionu mjr. Feliksa Mazurkiewicza i IV batalionu mjr. Stanisława Piękosia z 360. Pułku Piechoty, którzy zginęli broniąc stolicy przed niemieckimi atakami.
STAŃCIE DO APELU!
(werble – 1x)
Przywołuję żołnierzy Armii „Pomorze", a szczególnie poległych z batalionu dowodzonego przez mjr. Władysława Mizikowskiego, wchodzącego w skład 22. Pułku Piechoty 9. Dywizji Piechoty, którzy zginęli w drodze do Warszawy.
STAŃCIE DO APELU!
(werble – 1x)
Wzywam żołnierzy Armii „Poznań”, a szczególnie z: 4., 15., 16., 17., 25. i 26. Dywizji Piechoty oraz Wielkopolskiej Brygady Kawalerii, którzy polegli przebijając się do walczącej stolicy.
STAŃCIE DO APELU!
(werble – 1x)
Wołam żołnierzy Armii „Łódź” z: 2., 28. i 30. Dywizji Piechoty oraz Wołyńskiej Brygady Kawalerii, którzy zginęli podczas walk w drodze do Warszawy.
STAŃCIE DO APELU!
(werble – 1x)
Wołam pilotów Brygady Pościgowej dowodzonej przez płk pil. Stefana Pawlikowskiego broniącej nieba nad Babicami, eskadr myśliwskich: 111 Kościuszkowskiej, 112, 113, 114 i 123.
STAŃCIE DO APELU!
(werble – 1x)
Przywołuję żołnierzy, którzy zginęli wykonując działania wypadowe i rozpoznawcze w rejonie Babic, a wśród nich żołnierzy Lotniczego Oddziału Szturmowego pod dowództwem mjr. obs. Zygmunta Zbrowskiego i kpt. obs. Antoniego Klimasa oraz plutonu zwiadowców konnych 114. Pułku Piechoty pod dowództwem chor. Wichrowskiego.
STAŃCIE DO APELU!
(werble – 1x)
Wzywam żołnierzy, którzy na Ołtarzu Ojczyzny złożyli dar najwyższy – swoje życie.
Przywołuję do nas:
– majorów: Władysława Mizikowskiego i Jacka Decowskiego,
– kapitanów: Wacława Sikorskiego i Czesława Daczkowskiego,
– porucznika Jerzego Pytłosza), szeregowych: Mariana Radlińskiego, Tadeusza Olejnika, Edwarda Lejterza, Mieczysława Sokoła, Michała Ostrowskiego, Józefa Serka, Władysława Piwowarskiego, Mariana Galbarczyka, Jana Laseckiego, Stanisława Tomaszewskiego i Józefa Lenarta.
STAŃCIE DO APELU!
(werble – 1x)
Wołam nieznanych z imienia i nazwiska żołnierzy, którzy polegli w okolicach Babic, walcząc w obronie wolności i niepodległości naszej Ojczyzny.
STAŃCIE DO APELU!
(werble – 1x)
Wzywam żołnierzy walczących za Polskę i wolność na wszystkich frontach II wojny światowej, którzy nie wrócili do rodzinnych domów, a ich prochy rozsiane są na obcej ziemi.
Do Was wołam powstańcy warszawscy i partyzanci z Puszczy Kampinoskiej: Józefie Rżysko, Bogdanie Grabowski, Edmundzie Wiśniewski, Józefie Miros, Zofio Okwiecińska oraz inni nieznani z imienia i nazwiska, których groby znajdują się na tym cmentarzu.
STAŃCIE DO APELU!
(werble – 1x)
Wzywam wszystkich poległych, zamęczonych, zamordowanych i zaginionych podczas II wojny światowej mieszkańców Babic i pobliskich miejscowości.
STAŃCIE DO APELU!
(werble – 1x)
Do Was zwracam się potomni! Nie zapomnijcie bohaterów, którzy do końca pozostali wierni Ojczyźnie. Niech ich postacie i bohaterskie czyny utrwalone w historii i naszej świadomości będą dla nas przykładem miłości do Polski.
Ofiara ich krwi i życia nie była daremna. Dziś w pełni możemy realizować ich testament zawierający się w haśle „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
CHWAŁA BOHATEROM!
(werble – 3x)
Na zakończenie uroczystości zebrani przeszli na plac przed Urzędem Gminy w Starych Babicach, gdzie zorganizowano pokaz sprzętu wojskowego i częstowano wojskową grochówką. Był wówczas czas na rozmowy z rodzinami bohaterów i ustalenia dotyczące dalszych patriotycznych działań realizowanych przez ZOR RP.
Za zorganizowanie uroczystości serdeczne podziękowania składamy: wójtowi Krzysztofowi Turkowi, samorządowi Gminy Stare Babice i kpt. w st. spocz. Romanowi Balcerowiakowi.
M.Ł.
Foto. Kamil Malinowski