3 maja 2024 r., członkowie Okręgu Małopolskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w lekcji „żywej historii” zorganizowanej na stadionie MKS Cracovia.
Związek Oficerów Rezerwy RP reprezentowali: ppłk Grzegorz Klose oraz ppor. Dawid Goliński.
W ramach obchodów Dnia Flagi Państwowej zostało zorganizowane spotkanie z weteranami walk powstania warszawskiego roku 1944. O godzinie 16:00 na terenie stadionu MKS Cracovia por. Janusz Maksymowicz oraz por. Jan Antoni Witkowski „JAŚ” spotkali się z najmłodszymi przedstawicielami adeptów gry w piłkę nożną przeprowadzając lekcję „żywej historii”, w ramach której weterani przybliżyli wiele wątków historycznych. Następnie odbyła się uroczysta kolacja zorganizowana przez klub, w której uczestniczyli weterani wojenni, środowiska kombatanckie oraz dowódcy krakowskich jednostek wojskowych.
por. w st. spocz. Jan Antoni Witkowski pseud. „Jaś” - ur. 20 listopada 1931 w miejscowości Zaskocz-Wąbrzeźno, polski działacz kombatancki, uczestnik powstania warszawskiego. W trakcie okupacji niemieckiej jego ojciec należał do konspiracji w ramach Armii Krajowej. W trakcie powstania warszawskiego został zarekomendowany przez ojca do Batalionu „Iwo”, gdzie pod pseudonimem „Jaś” pełnił funkcje łącznika w 3. plutonie 1. kompanii saperów batalionu „Iwo”, wchodzącego w skład Obwodu „Radwan”. Jako łącznik służył na terenie Śródmieścia Południowego. Po upadku powstania trafił jako jeniec do Stalagu X B Sandbostel. Brał również udział w odgruzowywaniu Grosbostel obok Hamburga po alianckich nalotach. Pod koniec grudnia 1946 powrócił do Polski. Ukończył Technikum Kolejowe w Warszawie. Był również aktywnym sportowcem. W czasie pełnienia zasadniczej służby wojskowej był zawodnikiem CWKS „Legia”. Pracował w Przedsiębiorstwie Automatyki Przemysłowej w warszawskiej Falenicy. Od 1989 należy do Związku Powstańców Warszawskich, gdzie pełnił funkcję prezesa środowiskowego koła żołnierzy Batalionu AK IWO-Ostoja.W 2014 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
por. w st. spocz. Janusz Maksymowicz pseud. „Janosz” - ur. 27 października 1930 w Warszawie, polski działacz kombatancki, uczestnik powstania warszawskiego. Przyszedł na świat jako syn Józefa i Władysławy z domu Suskiej. Jego ojciec był legionistą, należał do Związku Strzeleckiego i przed wojną pracował jako laborant w Wydziale Szkolnictwa. W trakcie okupacji niemieckiej, Janusz Maksymowicz uczęszczał do szkoły powszechnej i wraz z ojcem działał w konspiracji niepodległościowej w ramach Armii Krajowej. Był kolporterem „Biuletynu Informacyjnego”, a następnie członkiem kompanii Szturmowej P-20, batalionu „Bug” w ramach Zgrupowania „Sosna”. Była to samodzielna grupa dywersyjno – sabotażowa. Po aresztowaniu ojca jako główny żywiciel rodziny podjął pracę w warsztacie ślusarskim, a następnie w firmie chemicznej produkującej świece i pastę do podłóg. W trakcie powstania warszawskiego walczył na Starym Mieście, a po przejściu kanałami do Śródmieścia w rejonie ulicy Kruczej. 26 sierpnia 1944 został ranny w obojczyk. Warszawę opuścił wraz z ludnością cywilną. Po wojnie pracował między innymi w Polskim Towarzystwie Handlu Zagranicznego „Varimex” z którym związany był do przejścia na emeryturę w 1998. Po przejściu na emeryturę zaangażował się w działalność kombatancką. 12 grudnia 2019 został powołany na członka Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Szefie UDSKiOR.
Tekst: G.K.