26 marca 2024 r., Marcin Łada - wiceprezes ZG Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej na zaproszenie wiceminister Pauliny Piechny - Więckiewicz - podsekretarza stanu, odwiedził Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W dwuosobowej delegacji uczestniczył także Jarosław Chrapek - prezes Stowarzyszenia Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza.
Przedmiotem rozmowy z panią Minister Pauliną Piechną – Więckiewicz była Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza (Radiostacja Babice), której 100- lecie uruchomienia obchodzono w 2023 r.
Działalność społeczna dotycząca upowszechnienia historii Polski jest jedną z głównych aktywności Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej. Od lat prowadzimy społeczne lekcje historii, wykłady dla dzieci i dorosłych, odkrywamy dzieje polskich bohaterów i dbamy o odpowiedni stan miejsc pamięci narodowej. Członkowie naszej organizacji, razem z prezesem ZG płk rez. Alfredem Kabatą, są autorami wielu książek historycznych i publikacji prasowych, organizują także uroczystości patriotyczne i wiele innych wydarzeń związanych z historią i tradycją oręża polskiego.
Wiceprezes ZG ZOR RP Marcin Łada razem z członkami koła ZOR RP im. Obrońców Radiostacji Babice od ponad 15 lat propagują historię Radiotelegraficznej Transatlantyckiej Radiostacji Babice. Pod koniec ubiegłego roku, 17 listopada 2023, w Babicach obchodzono uroczyście 100-lecie uruchomienia Radiostacji. Wspominano wówczas podjęte przez ZOR RP działania dotyczące upamiętniania radiostacji: publikacje Jerzego Bogdana Raczka i Marcina Łady, wyprawę do Grimeton prof. Dariusza Śladowskiego, który jako pierwszy nawiązał współpracę z bliźniaczą do babickiej radiostacją w Szwecji i wykonał piękne zdjęcia lotnicze, organizowane rajdy historyczne, lekcje historii i wykłady. Podczas jubileuszu przedstawiono także publikację wydaną specjalnie na 100-lecie Radiostacji Babice, autorstwa: Dariusza Parzyszka, Jerzego Bogdana Raczka i Jarosława Chrapka pt. „Radiostacja Babice 1923-1945”. Publikacja została wydana przez UG Stare Babice przy współpracy z IPN w Warszawie. Marcin Łada, razem członkami Koła ZOR RP również pomagali przy jej wydaniu. Dodatkowo Marcin Łada stworzył także jednodniówkę „Gazetę Radiostacji Babice” wydaną specjalnie na 100-lecie Radiostacji Babice. Przed Domem Kultury w Starych Babicach (w Zielonkach Parceli) nadal stoi wystawa poświęcona 100-leciu Radiostacji Babice. ZOR RP był także partnerem tego projektu.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, że te wszystkie działania, mimo ogromnego wysiłku, jaki włożyliśmy w ich realizację, jedynie w niewielkim stopniu docierają do powszechnej świadomości naszego społeczeństwa – mówi Marcin Łada. – Jedynie umieszczenie zagadnienia Radiostacji Babice w podręcznikach do historii Polski może zmienić ten stan rzeczy. Radiostacja bowiem jest zagadnieniem tej rangi dla II RP, co budowa portu w Gdyni, czy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dała ona Polsce, 100 lat temu, bezpośrednią, niezależną łączność bezprzewodową z USA i innymi państwami. Możemy ją porównać do dzisiejszego Internetu, a pamiętajmy, że dla Polski, ten dawny „Internet” narodził się 100 lat temu, w podwarszawskich Babicach! Pojechaliśmy do Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby przedstawić naszym władzom zagadnienie Radiostacji Babice i działalność ZOR RP.
Pani Minister Paulina Piechna- Więckiewicz z zainteresowaniem wysłuchała informacji o Radiostacji Babice. Spotkanie miało bardzo merytoryczny i przyjacielski charakter. Dziękujemy Pani Minister za poświęcony nam czas.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza aktualnie zmiany w podstawie programowej, a już niedługo rozpoczną się prace związane z powstaniem zupełnie nowej podstawy programowej, która ma wejść do systemu polskiej edukacji w 2025 roku. Mamy nadzieję, że znajdzie się w nim informacja o Radiostacji Babice, największym polskim przedsięwzięciu w dziedzinie radiokomunikacji w II RP i największym kontrakcie infrastrukturalnym między Polską i Ameryką w okresie międzywojennym.
MŁ