26 lutego 2017 r., w Zawierciu w ramach obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych, odbył się bieg patriotyczny „Tropem Wilczym”. Udział w nim wzięło 159 osób, w tym członkowie Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
Śląski Okręg ZOR RP reprezentowali: Szymon Kocot, Roman Myśliwczyk i st. asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik. Jerzy Jędrusik, podobnie jak 5 pułk chemiczny z Tarnowskich Gór odpowiadał za sprawy organizacyjne biegu.
Celem biegu było upamiętnienie i oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym z okazji przypadającego 1 Marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a także popularyzacja sportu wśród lokalnej społeczności.
Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy. Pierwsza z nich miała długość 1963 metrów i nawiązywała do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty sierż. Józef Franczak. Druga trasa to dystans 10 kilometrów.
Pop zakończonym biegu członkowie Śląskiego Okręgu ZOR RP kwiaty pod pomnikiem ofiar faszyzmu w Zawierciu dla upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych.
Organizatorem biegu było stowarzyszenie Zawierciańska Inicjatywa Narodowa.
Historia biegu
W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
(k)