18 marca 2016 roku płk rez. Alfred Kabata i płk rez. Dariusz Zielonka –prezes i wiceprezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w siedzibie Muzeum Katyńskiego w Warszawie w konferencji naukowej zorganizowanej przez Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. a zatytułowanej „Pamiętajmy Razem”.
Konferencja poświęcona była upamiętnieniu policjantów zamordowanych w Twerze w 1940 r., a rozszerzono ją także o referaty dotyczące historii Policji Państwowej.
W konferencji wzięli udział między innymi: p.o. szefa Urzędu Do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, p.o. Komendanta Głównego Policji mł. insp. Andrzej Szymczyk, radca Ministra Obrony Narodowej Sławomir Frątczak, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej dr Jan Tarczyński, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer, p.o. dyr. Muzeum Katyńskiego dr Ewa Kowalska.
Konferencję rozpoczęły wystąpienia organizatorów: Michała Krzysztofa Wykowskiego - prezesa Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. oraz dyrektora Muzeum Wojska Polskiego prof. nadzw. dr hab. Zbigniewa Wawra.
Następnie kilkunastu osobom wręczono medale „Pro Patria” i medale „Za Zasługi Dla Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.”. Wśród wyróżnionych tym ostatnim medalem był płk rez. Dariusz Zielonka.
W części konferencyjnej referenci mówili o etosie służby w II Rzeczypospolitej, o wojskowych i policjantach walczących w obronie jej niepodległości, o zamordowanych w trzech obozach specjalnych oraz więzieniach na terenie Ukrainy i Białorusi. W konkluzji podkreślali, iż pamięć o tych którzy odeszli na wieczną wartę „nie tylko pomaga zrozumieć dzieje Polski, ale jest też ważnym fundamentem łączącym pokolenia.” Wyrazem tego była obecność na spotkaniu m.in. młodzieży z tzw. klas policyjnych oraz przybycie wielu miłośników barwy policyjnego munduru z okresu II RP. Hasło spotkania – Pamiętajmy razem, jest wyrazem szacunku dla zamordowanych policjantów PP, o których pamięć była „zakopana” w świadomości społecznej Polaków przez długie dziesięciolecia. Wielopokoleniowe spotkania, to element przywracania pamięci o bohaterach w granatowych mundurach służących Ojczyźnie.
Po części konferencyjnej uczestnicy wzięli udział w spektaklu teatralnym „Wywózki, Łagry, Katyń”.
Na zakończenie uczestnicy spotkania zwiedzili ekspozycje Muzeum Katyńskiego.
(k)
Foto: Aleksander Załęski