Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Prezentacja "Biblioteki Katyńskiej"

17 marca 2016 r. Bohdan Sobiewski reprezentował prezesa Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w spotkaniu zorganizowanym przez Narodowe Centrum Kultury w Galerii Kordegarda
w Warszawie.

W spotkaniu w Kortegardzie udział wzięli m.in.: Sławomir Frątczak - radca Ministra Obrony Narodowej, Andrzej Krzysztof Kunert - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Izabella Sariusz - Skapska - prezes Federacji Rodzin Katyńskich.

W 2015 roku Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Federacją Rodzin Katyńskich zapoczątkowało wydawanie serii wydawniczej „Biblioteka Katyńska”. Jej prezentacja odbyła się 17 marca 2016 r.w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda.

Seria „Biblioteka Katyńska” wydawana jest w ramach akcji społeczno-edukacyjnej „Pamiętam. Katyń 1940” zapoczątkowanej w 2007 roku w związku z premierą filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy. W jej ramach zrealizowano m.in. cieszący się wielką popularnością „guzik katyński” - replikę odnalezionego w Katyniu guzika od wojskowego płaszcza, komiks „1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi.”, a także widowisko multimedialne Łukasza L.U.C. Rostkowskiego „Ibidem ‘40”.

Zgodnie z założeniem „Biblioteka Katyńska” ma być kompetentnym i zgodnym z najnowszym stanem wiedzy, a jednocześnie przystępnym i mogącym zaciekawić także młodego czytelnika źródłem wiedzy o Zbrodni Katyńskiej.

Książki, które już ukazały się  w serii wydawniczej, jak i te, które się ukażą podejmują problematykę katyńską w sposób wielowymiarowy. Mowa w nich jest o okolicznościach tragedii polskich oficerów z 1940 r. i jej wielorakich  skutkach, jak i historii dochodzenia do prawdy i odkrywania spuścizny katyńskiej. W ramach serii mają ukazywać się będą różnicowane publikacje, w tym dzienniki, wspomnienia, teksty źródłowe i albumy, monografie i opracowania przekrojowe, prace o charakterze naukowym i bardziej popularnym.

Izabella Sariusz – Skąpska obecna w Kordegardzie podczas prezentacji serii wydawniczej „Biblioteki Katyńskiej” powiedziała m.in.: Jako Rodziny Katyńskie nie chcemy, aby hasło "Zbrodnia Katyńska" wywoływało tylko skojarzenia z wojenną makabrą, z gehenną osieroconych rodzin czy z trwającym przez dziesięciolecia "kłamstwem katyńskim".

Prezentowane w serii książki mają przede wszystkim odpowiadać na pytania o Ofiary: kim byli ci ludzie? jaka była niegdysiejsza Rzeczpospolita, w której mieszkali ze swoimi rodzinami? jacy byli oni sami, zanim w 1939 roku stanęli naprzeciw Historii? kogo zabrakło w polskich armiach II wojny światowej? kogo zabrakło w Polsce powojennej? a co po nich zostało? Pokazując ofiary Zbrodni Katyńskiej jako żywych ludzi, sprawiamy, że konkretne osoby wychodzą z anonimowości i odzyskują indywidualną twarz.

Dotąd w ramach „Biblioteki Katyńskiej" ukazały się tytuły:

·        Stanisław M. Jankowski „Dzień rozpoczął się szczególnie..."

·        Izabella Sariusz-Skąpska (teksty), Tymon Kretschmer (fotografie) „Bykownia. Cień Katynia"

·        Album, który jest fotograficzną relacją z wizyt na otwartym jako ostatni  tzw. „czwartym cmentarzu katyńskim” w Bykowni koło Kijowa.

·        Stanisław M. Jankowski (redakcja) „Mój Ojciec”. Tom I

·        Andrzej Rieger „Zapiski z Kozielska..."

Prezentacja Biblioteki Katyńskiej planowana jest w 12016 r. również w Przemyśli
i w Łodzi.

(k)

Foto: NCK

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04