17 marca 2016 r. Bohdan Sobiewski reprezentował prezesa Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w spotkaniu zorganizowanym przez Narodowe Centrum Kultury w Galerii Kordegarda
w Warszawie.
W spotkaniu w Kortegardzie udział wzięli m.in.: Sławomir Frątczak - radca Ministra Obrony Narodowej, Andrzej Krzysztof Kunert - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Izabella Sariusz - Skapska - prezes Federacji Rodzin Katyńskich.
W 2015 roku Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Federacją Rodzin Katyńskich zapoczątkowało wydawanie serii wydawniczej „Biblioteka Katyńska”. Jej prezentacja odbyła się 17 marca 2016 r.w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda.
Seria „Biblioteka Katyńska” wydawana jest w ramach akcji społeczno-edukacyjnej „Pamiętam. Katyń 1940” zapoczątkowanej w 2007 roku w związku z premierą filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy. W jej ramach zrealizowano m.in. cieszący się wielką popularnością „guzik katyński” - replikę odnalezionego w Katyniu guzika od wojskowego płaszcza, komiks „1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi.”, a także widowisko multimedialne Łukasza L.U.C. Rostkowskiego „Ibidem ‘40”.
Zgodnie z założeniem „Biblioteka Katyńska” ma być kompetentnym i zgodnym z najnowszym stanem wiedzy, a jednocześnie przystępnym i mogącym zaciekawić także młodego czytelnika źródłem wiedzy o Zbrodni Katyńskiej.
Książki, które już ukazały się w serii wydawniczej, jak i te, które się ukażą podejmują problematykę katyńską w sposób wielowymiarowy. Mowa w nich jest o okolicznościach tragedii polskich oficerów z 1940 r. i jej wielorakich skutkach, jak i historii dochodzenia do prawdy i odkrywania spuścizny katyńskiej. W ramach serii mają ukazywać się będą różnicowane publikacje, w tym dzienniki, wspomnienia, teksty źródłowe i albumy, monografie i opracowania przekrojowe, prace o charakterze naukowym i bardziej popularnym.
Izabella Sariusz – Skąpska obecna w Kordegardzie podczas prezentacji serii wydawniczej „Biblioteki Katyńskiej” powiedziała m.in.: Jako Rodziny Katyńskie nie chcemy, aby hasło "Zbrodnia Katyńska" wywoływało tylko skojarzenia z wojenną makabrą, z gehenną osieroconych rodzin czy z trwającym przez dziesięciolecia "kłamstwem katyńskim".
Prezentowane w serii książki mają przede wszystkim odpowiadać na pytania o Ofiary: kim byli ci ludzie? jaka była niegdysiejsza Rzeczpospolita, w której mieszkali ze swoimi rodzinami? jacy byli oni sami, zanim w 1939 roku stanęli naprzeciw Historii? kogo zabrakło w polskich armiach II wojny światowej? kogo zabrakło w Polsce powojennej? a co po nich zostało? Pokazując ofiary Zbrodni Katyńskiej jako żywych ludzi, sprawiamy, że konkretne osoby wychodzą z anonimowości i odzyskują indywidualną twarz.
Dotąd w ramach „Biblioteki Katyńskiej" ukazały się tytuły:
· Stanisław M. Jankowski „Dzień rozpoczął się szczególnie..."
· Izabella Sariusz-Skąpska (teksty), Tymon Kretschmer (fotografie) „Bykownia. Cień Katynia"
· Album, który jest fotograficzną relacją z wizyt na otwartym jako ostatni tzw. „czwartym cmentarzu katyńskim” w Bykowni koło Kijowa.
· Stanisław M. Jankowski (redakcja) „Mój Ojciec”. Tom I
· Andrzej Rieger „Zapiski z Kozielska..."
Prezentacja Biblioteki Katyńskiej planowana jest w 12016 r. również w Przemyśli
i w Łodzi.
(k)
Foto: NCK