Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Noc Muzeów

Przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej na zaproszenie Stowarzyszenia Historycznego "Cytadela” uczestniczyli 16 maja 2015 r. w zorganizowanej przez jego członków „Nocy Muzeów”.

ZOR RP reprezentowali Marcin Łada – wiceprezes ZG oraz dr hab. Dariusz Śladowski z Koła w Starych Babicach.

Rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Historycznego "Cytadela” w mundurach żołnierzy Zmiany Górskiej Batalionu Stołecznego (1936/1937) z pieczołowicie odtworzonym sztandarem tej przedwojennej formacji reprezentacyjnej Wojska Polskiego, pełnili służbę wartowniczą przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa.

W Sali tradycji DGW można było obejrzeć z bliska sztandar Baonu Stołecznego, poznać jego dzieje, a także porozmawiać o pracy nad jego odtworzeniem i ponownym zaistnieniem dzisiaj. W sali Marcin Łada i dr hab. Dariusz Śladowski informowali zainteresowane osoby o bieżącej działalności ZOR RP. Cieszymy się, że wiele osób interesowało się naszymi osiągnięciami i deklarowało chęć przystąpienia do warszawskich struktur ZOR RP.

Członkowie ZOR RP mają również swój wkład w rekonstrukcję historycznego sztandaru Baonu Stołecznego. Rozprowadzili wiele pamiątkowych cegiełek, a środki finansowe zostały przekazane na szlachetny cel. Warto nadmienić, że obecnie trwają prace nad stworzeniem Sztandaru ZG ZOR RP w Warszawie, jego uroczyste przekazanie nastąpi 20 września br.

Żołnierze Zmiany Górskiej Baonu Stołecznego w mundurach strzelców podhalańskich i huculskich przykuwali uwagę warszawiaków. Rekonstruktorzy obecni byli przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a także przed budynkiem DGW na historycznym posterunku alarmowym z wyniesioną na podeście sylwetką wartownika. O każdej pełnej godzinie począwszy od 19.00 do 22.00 zmiany wart przebiegały zgodnie z ceremoniałem współczesnym. Natomiast 30 minut po pełnej godzinie, wykonywano je zgodnie z ceremoniałem historycznym - zgodnie z regulaminem służby wartowniczej obowiązującym w Wojsku Polskim w roku 1937. Na posterunkach historycznych wartę naprzemiennie pełnili strzelcy podhalańscy i huculscy. Nasi przyjaciele obecni byli także na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie strzelcy podhalańscy i huculscy zaciągnęli posterunki honorowe przy tablicach profesorów UW pomordowanych przez okupantów w latach II wojny światowej, przy tablicach Legii Akademickiej i Szkoły Rycerskiej.

Gratulujemy Rekonstruktorom ze Stowarzyszenia Historycznego „Cytadela” pięknego patriotycznego działania!

MŁ.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04