18 kwietnia 2015 r. członkowie babickiego Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej zorganizowali na terenie gminy Stare Babice jubileuszowy XXX Rajd Historyczny „Szlakiem Naszej Historii” im. Jana Cierlińskiego.
Tego dnia ponad 250 osób odwiedziło Miejsca Pamięci Narodowej i punkty historyczne na terenie gminy Stare Babice. We wszystkich tych miejscach dyżurowali członkowie i przyjaciele ZOR RP, którzy prowadzili krótkie prelekcje historyczne.
Rajd rozpoczęto o godz. 10:00. Wyznaczono dwa miejsca startu: w Borzęcinie Dużym i w Starych Babicach. Z Borzęcina wyruszyli uczniowie tamtejszej podstawówki wraz z nauczycielami i opiekunami pod wodzą Dyr. Agnieszki Matuszewskiej. W Starych Babicach zebrała się większa grupa złożona z uczniów babickiej szkoły podstawowej, gimnazjum w Koczargach Starych, przedszkola w Bliznem Jasińskiego (z dyr. Małgorzatą Siekierską), gości i wolontariuszy rajdu. Nie zabrakło również nauczycieli i opiekunów grup. Gościem honorowym imprezy była Konsul Generalna RP w Monachium Elżbieta Sobótka wraz z rodziną. Pani Konsul współpracowała blisko z naszą organizacją przed kilkoma laty, działania te doprowadziły do upamiętnienia 5 tys. polskich oficerów przebywających w niewoli w Oflagu VIIA w Murnau.
Na starcie rajdu Marcin Łada, wiceprezes Zarządu Głównego ZOR RP i prezes babickiego Koła ZOR RP (organizator rajdu) powitał przez megafon wszystkich zebranych. Przypomniał również, że patronaty nad tą imprezą objęli starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego - Jan Żychliński, wójt gminy Stare Babice - Krzysztof Turek i prezes Zarządu Głównego ZOR RP płk rez. Alfred Kabata. Następnie rozdał rajdowe znaczki i mapy.
Organizatorzy rajdu co roku starają się go wzbogacić o nowe elementy historyczne. Po raz pierwszy w imprezie uczestniczył Stanisław Sekuła, który
w mundurze z epoki opowiadał o historii 2 Pułku Ułanów Grochowskich. Jak zawsze, byli z nami także przyjaciele ze Stowarzyszenia Historycznego Cytadela, którzy pełnili wartę na Cmentarzu Wojennym w Starych Babicach i opowiadali o dziejach Batalionu Stołecznego broniącego w 1939 r. naszej ziemi. Przy tablicy Radiostacji Babice stanowisko historyczne prowadzili przedstawiciele Stowarzyszenia „Park Kulturowy Radiostacja Babice”, opowiadając o planach utworzenia Muzeum Radiostacji i Ziemi Babickiej w naszej gminie. Przy maszcie flagowym przed nowym budynkiem Urzędu Gminy dyżurował dr hab. Dariusz Śladowski, który pokazywał przybyłym działanie drona, małą wystawę pojazdów wojskowych i opowiadał o historycznej panoramie Babic. Zainteresowane dzieciaki chętnie strzelały styropianowym pociskiem z repliki PIAT-a i przymierzały się do repliki powstańczego stena.
W pobliżu rynku, przed dworem oczekiwała na gości Joanna Gwiazdowska z mężem, która w pięknej szkarłatnej sukni mówiła o dawnej modzie i zwyczajach mieszkańców dworu. Nie zawiedli jak zwykle wieloletni członkowie babickiego Koła ZOR RP: wiceprzewodniczący Rady Gminy Leszek Poborczyk (w Alei Dębów Katyńskich)
i dawni radni – Tadeusz Wiśniewski (w Borzęcinie) i Bogdan Mińkowski
(w Babicach).
Impreza mimo niesprzyjającej pogody cieszyła się dużym zainteresowaniem i wiele osób pieszo i na rowerach dołączało do rajdu już na jego trasie. Cieszymy się, że
w realiach wycieczki mogliśmy przekazać rajdowiczom wiedzę historyczną i opowiedzieć o babickich pamiątkach.
Każdy uczestnik tej imprezy otrzyma pamiątkowy dyplom rajdowy, a uczniowie, którzy zdecydują się namalować miejsca historyczne w babickiej gminie, wezmą udział w konkursie z nagrodami. Jego rozstrzygnięcie nastąpi pod koniec maja.
Dziękujemy serdecznie wszystkim nauczycielom, opiekunom grup. Dziękujemy również dyrektorom szkół: Piotrowi Szczepkowskiemu, Beacie Błaszczak, Agnieszce Matuszewskiej, Dorocie Smolińskiej i dyr. przedszkola Małgorzacie Siekierskiej za organizację grup rajdowych.
Podziękowania składamy także komendantom i funkcjonariuszom Straży Gminnej w Starych Babicach i Policji Powiatowej dla PWZ w Starych Babicach za ochronę uczestników tegorocznej imprezy.
Marcin Łada,
Fot. Kamil Malinowski