Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie Okręgu Lubelskiego ZOR RP zapalili znicze na grobach żołnierzy poległych w obronie ojczyzny

W dniach 1 – 3 listopada 2024 r., członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej odwiedzili cmentarze w Lublinie i Krasnymstawie, aby oddać hołd żołnierzom i zapalić znicze.

 

W Lublinie znicze na grobach zapalili: Lech Marczak – prezes Okręgu, sierż. pchor. Zbigniew Jurkowski i Grzegorz Brzezina. Z kolei kpt. rez. Janusz Rzepka uczcił pamięć żołnierzy polskich, którzy zginęli we wrześniu 1939 r. i których mogiły znajdują się na cmentarzu w Krasnymstawie.

 

Zespół cmentarzy przy ul. Lipowej w Lublinie, to jedna z najstarszych oraz najcenniejszych nekropolii w kraju. Składa się z części rzymskokatolickiej, prawosławnej, ewangelickiej oraz najmłodszej – wojskowej. Znajdują się tutaj groby żołnierzy polskich, min. gen. Kazimierza Tumidajskiego - komendant Okręgu Lublin Armii Krajowej oraz symboliczna mogiła mjr Hieronima Dekutowskiego, ps. Zapora, cichociemnego, dowódcy oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W miejscach tych, a także przy pomnikach Ofiar Katynia i Rzezi Wołyńskiej, Lech Marczak – prezes Okręgu Lubelskiego ZOR RP, sierż. pchor. Zbigniew Jurkowski, radny Miasta Lublina i członek Koła ZOR RP w Puławach oraz Grzegorz Brzezina – Komendant Szwadronu Krakusów Lubelskich, działającego w ramach Koła Nr 2 ZOR RP w Lublinie zapalili znicze.

 

Lech Marczak zapalił znicze także pod Pomnikiem Synów Pułku Ziemi Lubelskiej na Cmentarzu Komunalnym na Majdanku w Lublinie.

 

Zarówno sierż. pchor. Zbigniew Jurkowski jak i Grzegorz Brzezina kwestowali na cmentarzu przy ul. Lipowej, przy czym Zbigniew Jurkowski robił to po raz 14. W bieżącym roku na ratowanie zabytkowych pomników zebrał ponad 26 tys. zł a od 2010 roku powyżej 200 tys. zł .

 

Wiceprezes Okręgu Lubelskiego kpt. rez. Janusz Rzepka zapalił znicze na cmentarzu wojennym w Krasnymstawie, który jest częścią cmentarza parafialnego. Ogółem w bitwie o Krasnystaw i okolice we wrześniu 1939 roku zginęło 159 żołnierzy i oficerów, w tym w Krasnymstawie 86.

 

Tekst: Janusz Rzepka

Zdjęcia: Zbigniew Jurkowski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04