1 listopada 2024 r., członkowie koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli, uczestniczyli w XIV kweście zorganizowanej przez Fundację Przywróćmy Pamięć, przeprowadzonej na Cmentarzu Parafialnym w Stalowej Woli i na Cmentarzu Wojennym w Stalowej Woli – Rozwadowie, której celem było zebranie środków na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków i Cmentarza Wojennego w Rozwadowie.
Członkami Koła ZOR RP, którzy uczestniczyli w kweście byli: Krzysztof Pąk, Mariusz Świeca oraz Paweł Rybak.
Organizatorami kwesty byli Witold Adamski i Adam Walczak z Fundacji Przywróćmy Pamięć.
W kweście uczestniczyli m.in.: Drużyna Polowa Sokoła, harcerze z ZHR Rozwadów, Jednostka Strzelecka Stalowa Wola, W -ce Starosta Stanisław Sobieraj, radni Ilona Kaczmarek, Aleksander Kapuściński, oraz wolontariusze- osoby prywatne Marek Dembowski, Karol Karbarz z synem (najmłodszym wolontariuszem), Roksana Pąk, Grzegorz Meciński, Marek Gajda, Mariusz Gumowski, Adam Burdzy, Mariusz Szeferski i inni którym nie jest obojętny los cmentarnych zabytków jak i miejsce pamięci narodowej jakim jest cmentarz wojenny w Rozwadowie.
Dziękujemy naszym kochanym ofiarodawcom, którzy hojnie wsparli nas kwotą 30036,18 zł, co jest nowym rekordem podczas kwesty. Dzięki Wam w następnym roku będą możliwe kolejne renowacje. Dzięki Wam w ciągu 12 lat istnienia Fundacji udało nam się uratować już 28 zabytkowe nagrobki, uporządkować w miarę teren cmentarza wojennego, przygotować wraz z Gminą plan jego renowacji.
Zbiórki z poprzednich lat pokazały, że odwiedzający obie nekropolie w tych dniach bardzo chętnie wspierają akcję wrzucając dobrowolne datki do puszek. Na cmentarzu parafialnym wpisano do rejestru zabytków 118 nagrobków. Przypomnijmy, że nasza parafialna nekropolia w Rozwadowie jest jednym z najstarszych cmentarzy w Polsce. Starszym niż cmentarze na Powązkach w Warszawie czy Rakowicki w Krakowie. Spoczywają na niej szczątki wielu pokoleń znanych mieszkańców Rozwadowa.
Wszystkie prace są prowadzone za zgodą Delegatury Konserwatora Zabytków w Tarnobrzegu pod kierunkiem konserwatora dyplomowanego Pani mgr Jadwigi Bąk. Po zakończeniu prac są one odbierane przez komisję w skład, której wchodzi konserwator oraz pracownicy Urzędu Miasta.
W następnym roku planujemy rozpocząć również prace renowacyjne na cmentarzu wojennym przywracając mogiły pochowanych żołnierzy. Dzięki zebranym funduszom zostaną uratowane kolejne zabytki, pomniki naszej historii.
Jeszcze raz dziękujemy Wszystkim, za ofiarę, za dobre słowo, wsparcie.
Mariusz świeca, Krzysztof Pąk