18 czerwca 2024 r., przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej, wzięli udział w premierze filmu edukacyjno-historycznego ,,Świtanie” w Muzeum Niepodległości w Warszawie.
W premierze filmu, ZOR RP reprezentowali: st. chor. sztab. w st. spocz Stefan Wyszyński - członek ZG i prezes Koła ZOR RP w Warszawie oraz członkowie Koła: Michał Zygmunt i Michał Rastaszański.
Reżyserem filmu edukacyjno-historycznego ,,Świtanie” jest Grzegorza Jach, a autorami scenariusza Michał Krzysztof Wykowski i Stanisław Wojciech Wykowski z Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku.
Uczestników, którzy przybyli na premierę filmu, powitali Grzegorz Jach i wicedyrektor Muzeum Niepodległości dr Beata Malec. Muzeum Niepodległości było współorganizatorem wydarzenia.
Film edukacyjno-historyczny „Świtanie” opowiada historię tragicznego mordu, dokonanego przez Niemców na 223 więźniach, wywiezionych z Pawiaka na egzekucję do Lasów Sękocińskich i straconych w noc z 27 na 28 maja 1942 roku. Jest on skierowany przede wszystkim do uczniów klasy ósmej szkoły podstawowej oraz licealistów.
Poza ukazaniem faktografii jednej z wielu zbrodni dokonanej na więźniach Pawiaka w okresie II wojny światowej, film posiada dodatkowy walor edukacyjny, kiedy to widzimy jak w bohaterze drugoplanowym, piętnastoletnim chłopaku, następuje swoista przemiana postrzegania otaczającej go rzeczywistości, dostrzeżenia historii ludzkiego dramatu z maja 1942 roku oraz rosnącej potrzeby okazania szacunku dla ofiar zbrodni i Miejsc Pamięci Narodowej jakimi są byłe Więzienie Pawiak oraz miejsce straceń i zbiorowa mogiła w Magdalence pod Warszawą.
Po obejrzeniu filmu odbyły się wywiady z twórcami oraz młodymi bohaterami tego obrazu.
Tekst i zdjęcia: Stefan Wyszyński.