18 maja 2024 r., podczas Europejskiej Nocy Muzeów, Marcin Łada - wiceprezes ZG Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej oprowadzał osoby zainteresowane historią Radiostacji Babice po pozostałościach infrastruktury Radiostacji Transatlantyckiej.
Głównym organizatorem Babickiej Nocy Muzeów był Dom Kultury Stare Babice, a koordynatorem akcji muzealnej – Jarosław Chrapek – specjalista ds. historycznych Domu Kultury Stare Babice.
Europejska Noc Muzeów już na stałe wpisała się do kalendarza imprez kulturalnych i popularno-naukowych w Polsce. Od kilku lat Noc Muzeów organizowana jest w Starych Babicach, jako część Warszawskiej Nocy Muzeów i co ciekawe, co roku informacja o możliwości zwiedzania ruin Radiostacji Babice jest publikowana w informatorze warszawskim dotyczącym Nocy Muzeów.
W tym roku tereny Radiostacji zwiedziło około 100 osób. Podobnie było w latach poprzednich, liczba zwiedzających utrzymuje się na stałym, dosyć wysokim, poziomie. Wszyscy zwiedzający otrzymali od Domu Kultury drobne upominki w postaci pamiątkowej siatki wyprodukowanej na 100 -lecie Radiostacji Babice i folderu informującego o historii radiostacji.
– Propagowanie wiedzy historycznej jest od lat misją naszej organizacji. Jeszcze w czasach gdy nie było w Polsce Nocy Muzeów, babickie Koło ZOR RP organizowało Rajdy Historyczne w gminie Stare Babice, których trasa wiodła przez tereny radiostacji i szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej. Podczas Nocy Muzeów tereny radiostacji odwiedzają sympatyczni ludzie żywo zainteresowani historią Polski. Spotykanie się z takimi grupami daje wiele radości. Dzięki takim chwilom przekonujemy się, że warto nadal poświęcać się sprawom, które wykonujemy społecznie od lat. Mamy w Polsce piękne historyczne dziedzictwo i można na nim budować dobrą przyszłość – powiedział Marcin Łada - prezes Koła ZOR RP w Starych Babicach i wiceprezes ZG ZOR RP.
Wszystkie osoby zainteresowane historią Transatlantyckiej Radiostacji Babice zachęcamy do obejrzenia stałej wystawy plenerowej, która znajduje się obok Domu Kultury Stare Babice w miejscowości Zielonki Parcela. Można zobaczyć tam plansze z historycznymi zdjęciami i makietę jednej z 10 wież radiostacji wykonaną w skali 1 do 35. ZOR RP ma również swój udział w powstaniu tej wystawy, co uwidoczniono na planszach.
Dla grup zainteresowanych zwiedzeniem ruin Radiostacji Babice możemy zorganizować oprowadzanie z przewodnikiem także poza coroczną Nocą Muzeów.
M.Ł.