Jedną z największych imprez organizowanych corocznie w gminie Stare Babice przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej jest rajd historyczny. W tym roku udział w nim wzięło 150 osób zrzeszonych w różnorodnych patrolach i około 30 osób w grupach indywidualnych.
Chęć poznania historii własnego kraju, regionu czy gminy świadczy o kulturze człowieka. Historia bowiem umiejscawia nas pośród wydarzeń, które rozegrały się dawniej i które dzieją się dziś. Warto je poznać, aby lepiej zrozumieć otaczający nas świat.
Dlaczego na naszym terenie mamy historyczne pomniki? Kiedy działała Radiostacja Babice? Jakie wydarzenia upamiętnia Aleja Dębów Katyńskich?, Gdzie znajduje się dworek w Babicach? – Na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas 28. Rajdu Historycznego „Szlakiem Naszej Historii”, który pod patronatem wójta Krzysztofa Turka (członka honorowego ZOR RP) został zorganizowany w gminie Stare Babice.
20 kwietnia 2013 r. na historyczne szlaki wyruszyło ponad 150 osób. Punkty startowe zorganizowano przed: Szkołą Podstawową w Starych Babicach, Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Borzęcinie Dużym oraz przed Przedszkolem w Bliznem Jasińskiego. Organizatorzy obawiali się, aby nie spadł deszcz. Ciemne chmury kłębiły się nad głowami, jednak stopniowo pogoda zaczęła się poprawiać. Być może stało się tak dzięki patronowi tegorocznego rajdu (jak i wszystkich następnych), którym jest żołnierz AK, śp. por. Jan Cierliński, pseudonim „Wicher”? On to właśnie stworzył blisko 30 lat temu formułę tego przedsięwzięcia, która jest atrakcyjna do dziś. Odszedł od nas w grudniu 2012 roku, ale duchem jest nadal obecny i wspiera swoich następców.
Ideą rajdu jest opracowanie dla jego uczestników trasy historycznej, podczas której odwiedzają ciekawe miejsca: pomniki, miejsca pamięci narodowej i punkty historyczne. Wszędzie tam znajdują się osoby, które przybyłym opowiadają o historii upamiętnionych miejsc. Od ich inwencji zależy to, czy rajd jest ciekawy. Zawsze starają się jak najlepiej…
W babickiej gminie co roku Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej urozmaica formułę rajdu. Na wszystkich punktach zamontowano tablice informacyjne z historycznymi zdjęciami, można było zobaczyć, a nawet przymierzyć bojowe hełmy żołnierzy z 1939 r., a przed tablicą poświęconą Radiostacji Babice dyżur pełnili przyjaciele babickiej gminy ze Stowarzyszenia Historycznego „Cytadela”. W historycznych mundurach opowiadali o obronie „Reduty Babice”, demonstrując także zrekonstruowane elementy uzbrojenia i wyposażenia polskiej armii.
Obecny był tam również st. sierż. pchor. inż. Jerzy Bogdan Raczek, autor książek o Boernerowie i Radiostacji Babice.
W tym roku rajd historyczny związany był z wielkimi rocznicami: 700-leciem Babic, 150-leciem Powstania Styczniowego, 90-leciem uruchomienia Radiostacji Babice i 70-leciem zbrodni wołyńskiej – wszystkie te akcenty obecne były na rajdowych trasach.
Dzieci i młodzież pod opieką dorosłych poruszali się w patrolach pieszych, rowerowych, a także zmotoryzowanych. Po zakończeniu rajdu osoby, które chciały uczestniczyć w konkursie, wykonały prace w dowolnej technice, poświęcone wybranemu miejscu na trasie. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.
Organizatorzy rajdu – babickie Koło Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej – dziękują wszystkim nauczycielom i opiekunom grup rajdowych za aktywny udział w tegorocznej edycji tej imprezy, podziękowania składają także harcerzom z 33. GWDH „Wierchy” za pełnioną wartę przed borzęcińskim cmentarzem i rodzicom dzieci z Przedszkola w Bliznem Jasińskiego za to, że pierwszy raz ze swoimi maluchami zdecydowali się przemierzyć rajdowe szlaki. Szczególne wyrazy uznania i podziękowania kierują także do Przyjaciół ze Stowarzyszenia Historycznego „Cytadela”. Połączyło nas wszystkich zainteresowanie historią i chęć zorganizowania dla mieszkańców gminy i okolic atrakcyjnej i wartościowej imprezy.
Marcin Łada
Wiceprezes Zarządu Głównego w Warszawie
Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej