2 sierpnia 2020 r., na skwerze Armii Krajowej w Zawierciu, przy głazie z tablicą poświęconą gen. Stefanowi Roweckiemu – Grotowi, jednemu z dowódców AK złożono kwiaty i zapalono znicz. Delegacje członków Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
Okręg Śląski ZOR RP reprezentowali: asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik i Paweł Jędrusik a Klub Miłośników Ziemi Zawierciańskiej prezes Maciej Świderski.
W związku z panującą pandemią w tym roku nie było oficjalnej uroczystości poświeconej 76 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dlatego wspólne delegacje ZOR RP i KMZZ w Zawierciu postanowiły uczcić pamięć zamordowanego 2 sierpnia 1944 roku na osobisty rozkaz Heinricha Himmlera w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, na wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego, gen. Stefana Roweckiego – Grota. Tym samym oddano także cześć żołnierzom Powstania Warszawskiego.
Stefan Paweł Roweckips. „Grot”, „Rakoń”, „Grabica”, (ur. 25 grudnia 1895 w Piotrkowie Trybunalskim, zm. między 2 a 7 sierpnia1944 w Sachsenhausen) –generał dywizjiWojska Polskiego, Komendant Główny Związku Walki Zbrojnej od czerwca 1940 roku do lutego 1942 roku, dowódca Armii Krajowej (dowódca Sił Zbrojnych w Kraju) od 14 lutego 1942 do 30 czerwca 1943 roku.
W czasie I wojny światowej walczył w I Brygadzie Legionów Polskich. 10 czerwca 1939 minister spraw wojskowych, gen. dyw. Tadeusz Kasprzycki zaproponował mu objęcie dowództwa nad drugą w Wojsku Polskim brygadą pancerno-motorową. 20 czerwca wyznaczony został na stanowisko dowódcy Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej. Ostatnie dwa miesiące pokoju poświęcił na organizację powierzonej mu wielkiej jednostkimotorowej. Zbyt późna decyzja naczelnych władz wojskowych o utworzeniu brygady uniemożliwiła mu jej wyszkolenie i zgranie. 4 września podporządkowany został gen. dyw. Tadeuszowi Piskorowi, dowódcy improwizowanej Armii „Lublin”. W czasie kampanii wrześniowej dowodził brygadą w obronie środkowej Wisły, a później w pierwszej bitwie pod Tomaszowem Lubelskim.
14 lutego 1942 został komendantem głównym Armii Krajowej, następnie dokonał jej restrukturyzacji, usprawniając system dowodzenia. Został zdekonspirowany i aresztowany 30 czerwca 1943 ok. godz. 9.30 w znajdującym się na pierwszym piętrze mieszkaniu przy ul. Spiskiej 14 w Warszawie. 1 sierpnia 1944 Heinrich Himmler na wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego nakazał niezwłoczne zgładzenie Stefana Roweckiego. Według powojennych ustaleń historyków został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, kilka minut po godz. 3.00 w nocy z 1 na 2 sierpnia 1944. Natomiast IPN w toku śledztwa zakończonego w 2007 ustalił datę śmierci na dni 2–7 sierpnia 1944. Jego symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 250-3-23)
Jerzy Jędrusik