6 lipca 2013 r. w Zakroczymiu odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej i spotkanie z okazji Święta Związku. Najważniejszym punktem spotkania było wręczenie członkom organizacji nowych odznak i legitymacji członkowskich.
Święto Związku przypada 16 czerwca, w rocznicę zatwierdzenia w 1922 r. przez władze państwowe pierwszego statutu ZOR RP, ale ze względów organizacyjnych przełożono je w bieżącym roku na 6 lipca.
Przybyłych na posiedzenie ZG i spotkanie członków Związku i zaproszonych gości powitali jego współorganizatorzy – burmistrz Zakroczymia Henryk Ruszczyk i prezes ZG ZOR RP płk rez. Alfred Kabata.
Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania hymnu państwowego i przedstawienia programu spotkania przez Marcina Ładę – wiceprezesa ZG ZOR, po którym zarys historii Zakroczymia od powstania styczniowego do zakończenia II wojny światowej omówił Kazimierz Szczerbatko.
Płk rez. Alfred Kabata zapoznał zebranych z zarysem historii Związku Oficerów Rezerwy RP, którego początki jako organizacji ogólnopolskiej sięgają 1922 r. Już jednak w 1921 r. powstawały autonomiczne struktury o tej samej nazwie w różnych regionach kraju. Dodał, że w latach 1923-1928 Związek przyjął nazwę Centralny Związek Oficerów Rezerwy RP. Do nazwy ZOR RP powrócono po zmianie statutu we wrześniu 1928 r. Największy rozkwit Związku przypadał na lata 1932-1939, kiedy jego prezesem był gen. bryg. rez. dr Roman Górecki.
Prezes Związku omówił także działalność ZOR RP w I półroczu 2013 r.
Z podejmowanych przedsięwzięć na szczególne podkreślenie zasługuje zorganizowanie uroczystości Katyńskich w Nowym Dworze Mazowieckim i na Lubelszczyźnie, podczas których posadzono „Dęby pamięci” poświęcone oficerom zamordowanym w Katyniu, Charkowie i Twerze.
Podczas posiedzenia ZG przyjęto uchwały o utworzeniu Okręgu Południowo-Wschodniego obejmującego województwa: lubelskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie oraz o zorganizowaniu w 2014 r. konkursu historycznego dla dzieci i młodzieży szkolnej zatytułowanego „Powstanie warszawskie w świadomości młodego pokolenia Polaków”.
Po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Okręgu Południowo-Wschodniego z jego prezesem mjr. w st. spocz. Andrzejem Półchłopkiem, prezesem Koła nr 1 w Lublinie st. sierż. Edmundem Krawczykiem i prezesem Koła nr 2 w Stalowej Woli Mateuszem Derylakiem.
Na wniosek mjr. w st. spocz. A. Półchłopka uczczono pamięć gen. Władysława Sikorskiego i Polaków zamordowanych na Wołyniu w rocznicę tych wydarzeń.
List do uczestników spotkania skierował Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, który odczytał jego przedstawiciel Zbigniew Czaplicki.
Święto ZOR RP było okazją do wyróżnień i odznaczeń. Prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Michał Krzysztof Wykowski za zasługi w upamiętnianiu ofiar zbrodni Katyńskiej odznaczył płk. rez. Alfreda Kabatę – prezesa ZG i Marcina Ładę - wiceprezesa ZG medalami Za Zasługi dla Stowarzyszenia. Mjr w st. spocz. Andrzej Półchłopek , jako kanclerz kapituły Krzyża Kresowego odznaczył tym Krzyżem Henryka Ruszczyka – burmistrza Zakroczymia, za pomoc okazywaną ZOR RP.
Zarząd Główny ZOR RP wyróżnił medalami okolicznościowymi za zaangażowanie w działalności Związku i upamiętnianie miejsc pamięci narodowej: Jerzego Misiaka – dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego (otrzymał również dyplom), mjr. w st. st. spocz. Andrzeja Półchłopka, sierż. w st. spocz. Edmunda Krawczyka i Mateusza Derylaka. Dyplom uznania otrzymał Dariusz Parzyszek ze Stowarzyszenia Historycznego „Cytadela”.
Marcin Łada – wiceprezes ZG uhonorował płk rez. Alfreda Kabatę ryngrafem z wizerunkiem orła, a burmistrza Henryka Ruszczyka książką o Marszałku Józefie Piłsudskim. Dyrektor Jerzy Misiak przekazał na ręce płk. rez. Alfreda Kabaty ryngraf z logo Kampinoskiego Parku Narodowego i okolicznościowe publikacje na temat parku.
Członkowie lubelskiego koła ZOR RP przekazali prezesowi ZG płk rez. Alfredowi Kabacie najnowsze publikacje zawierające biogramy oficerów zamordowanych w Katyniu.
Zabierając głos, Jolanta Liszkiewicz – wiceprzewodnicząca Społecznego Komitetu Wspierania Samorządności „Nasza Gmina – Nasz Powiat” wyraziła uznanie dla płk. rez. Alfreda Kabaty za konsekwencję w działaniu, dzięki czemu możliwe było utworzenie nowej organizacji i jej sukcesywny rozwój.
W poczet nowych członków ZOR RP przyjęto ppor. w st. spocz. Jerzego Tomasini z Warszawy i sierż. w st. spocz. Hilarego Jechowicza z Kazunia Polskiego.
Za wspieranie działalności statutowej Związku tytuł członka wspierającego nadano Bankowi Spółdzielczemu w Nowym Dworze Mazowieckim i jego prezesowi Piotrowi Ciuchcie.
Wśród zaproszonych gości biorących udział w spotkaniu byli m. in.: Zbigniew Czaplicki – pełnomocnik ds. kombatantów i osób represjonowanych Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, Jerzy Misiak - dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego, Piotr Ciuchta – prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Nowym Dworze Mazowieckim, Marek Krystyniak – wiceprezes Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, Michał Krzysztof Wykowski i Marek Kowalik – prezes i wiceprezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., Urszula Przymus – prezes Rady Pamięci Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej, Jolanta Liszkiewicz, i Barbara Nieroda – wiceprzewodniczące Społecznego Komitetu Wspierania Samorządności „Nasza Gmina – Nasz Powiat”, Dariusz Parzyszek – przedstawiciel Stowarzyszenia Historycznego „Cytadela” .
(k)
Fot. Kamil Malinowski