9 grudnia 2024 r., odprowadziliśmy w ostatnią drogę na Cmentarz Parafialny w Ołtarzewie (Powiat Warszawski Zachodni) kpt. w st. spocz. Zofię Biernacką, sanitariuszkę i żołnierza Powstania Warszawskiego, należącą do Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Starych Babicach.
Pogrzeb odbył się z udziałem wojskowej asysty honorowej. Pani kapitan towarzyszyli żołnierze z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, przedstawiciele ZOR RP z Marcinem Ładą – Prezesem Koła w Starych Babicach i jednocześnie Wiceprezesem ZG i innych organizacji patriotycznych, mieszkańcy Ożarowa Maz., rodzina i przyjaciele.
Z panią Zofią Biernacką połączyło nas na wiele lat umiłowanie historii Polski, a szczególnie sprawy katyńskie. W St. Babicach jest Aleja Dębów Katyńskich, 29 drzew przypomina o naszej tragicznej historii, kilka z nich poświęcono także Ofiarom Tragedii Smoleńskiej. Te sprawy były zawsze bardzo bliskie dla Pani Zofii. Nie tylko z racji jej zainteresowań historycznych, ale także z powodów rodzinnych. Ojciec Zofii Biernackiej - kpt. Feliks Olbrysz, został zamordowany w Katyniu w 1940 r. Pani Zofia była przy jego grobie. Przez wiele lat przechowywała pamiątki po ojcu, przedwojenne dokumenty, odznaczenia, wszystko to zostało kilka lat temu przekazane do Muzeum Katyńskiego. Związek Oficerów Rezerwy RP pomagał w tej sprawie.
Działalność społeczna Zofii Biernackiej obejmowała to nie tylko sprawy katyńskie. Pani Zofia przez wiele lat współorganizowała kolejne edycje rajdu „Szlakiem Naszej Historii”, które odbywały się m.in. w gminie Ożarów Mazowiecki, a także w gminie Stare Babice. Propagowała polską historię spotykając się z młodzieżą i prowadząc przez wiele lat pogadanki historyczne.
Jej działalność związana była także z Powstaniem Warszawskim. Należała do ożarowskiego Koła AK „Jaworzyn”, któremu przewodził kpt. w st. spocz. Janusz Orsik (pożegnaliśmy Pana kapitana 2 miesiące temu). Pani Zofia w czasie Powstania Warszawskiego, wówczas jako Zofia Olbrysz, miała pseudonimy „Zosia” i „Teresa”, była sanitariuszką w oddziale ppor. Stanisława Milczyńskiego ps. „Gryf”. Jak informuje jej biogram na stronach internetowych Muzeum Powstania Warszawskiego: w konspiracji (1939-1944) miała przydział do: VII Obwodu „Obroży” (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – 5 Rejon „Gątyń” (Piaseczno) – batalion „Krawiec” – 3. kompania – pluton 1708.
Zofia Biernacka została uhonorowana m.in.: Krzyżem AK nadanym w Londynie, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Pro Memoria”, Krzyżem Zrzeszenia WiN, Złotym Medalem Za Zasługi dla ZOR RP.
Była Członkiem Honorowym Muzeum Powstania Warszawskiego. Należała do: Związku Powstańców Warszawskich, do Stowarzyszenia Warszawskiej Rodziny Katyńskiej i do ZOR RP. Przeżyła 96 lat.
Jej dom był przez lata otwarty dla ludzi kochających polską historię, a długie nocne Polaków rozmowy, prowadzone przy wiekowym dębowym stole, na zawsze pozostaną w pamięci i w sercach Jej przyjaciół.
Dziękujemy za patriotyczne świadectwo życia Pani kpt. w st. spocz. Zofii Biernackiej. Cześć Jej Pamięci!
M.Ł.