26 marca 2020 r. w Lublinie, na cmentarzu przy ulicy Lipowej, odbyły się uroczystości pogrzebowe, zmarłego 19 marca br., śp. mjr. w st. pocz. Zdzisława Łozińskiego, 93 – letniego kombatanta, najstarszego członka Okręgu Lubelskiego ZOR RP.
Współorganizatorami uroczystości, a zarazem ich uczestnikami byli członkowie Okręgu Lubelskiego ZOR RP w osobach: prezes Okręgu - Lech Marczak ze sztandarem Stowarzyszenia SZARYCH SZEREGÓW Oddział Lublin, wiceprezes Okręgu Edward Nakonieczny ze sztandarem Lubelskiej Chorągwi ZHP oraz Elżbieta Nakonieczna.
Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną i zarządzenia władz państwowych odmówiono nam wcześniej przyznanej przez MON asysty wojskowej.
Msza św. odprawiona została w Kościele Rektoralnym pw. Wszystkich Świętych na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie. Mszę św. odprawił kapelan Stowarzyszenia SZARYCH SZEREGÓW Oddział Lublin, a zarazem kapelan Lubelskiej Komendy Chorągwi ZHP phm Robert Śliż w asyście kapelana Hufca Lublin ZHP pwd Piotra Wnuczka.
Po mszy św. trumna z ciałem w asyście sztandarów została odprowadzona na miejsce spoczynku, gdzie nauczyciel Szkoły Podstawowej im. SZARYCH SZEREGÓW
w Maszkach Leszek Iwaniak odegrał na trąbce melodię "Cisza". Po odprawieniu przez kapelanów ceremoniału, trumna spoczęła w grobie przy melodii "Śpij Kolego".
Uroczystość zakończona została przez złożenie przez Waldemara Posiadłego – reprezentującego Wojewodę Lubelskiego, wspólnego wieńca od Wojewody Lubelskiego, Marszałka Województwa lubelskiego i Prezydenta Miasta Lublin. Wieniec od Stowarzyszenia SZARYCH SZEREGÓW Oddział Lublin złożył członek zarządu Lubomir Kalinowski, a od Okręgu Lubelskiego ZOR RP Elżbieta Nakonieczna.
Cześć Jego Pamięci!
Lech Marczak
XXX
ŚP. mjr ZDZISŁAW ŁOZIŃSKI ps. „Słaby”, „Dzidek”
Harcerz Rzeczypospolitej, major, z wykształcenia technik ekonomista
Urodził się 16 kwietnia 1927 r. w Lublinie.
W ZHP od 1936 r. w XXII Lubelskiej Drużynie Harcerskiej przy Szkole Powszechnej nr 2 w Lublinie.
Od października 1939 r. należał do organizacji harcerskiej w dzielnicy Dziesiąta. Do jego zadań należało penetrowanie pobliskich lasów i stawów w poszukiwaniu broni, amunicji i innego sprzętu wojskowego, którą przechował w zabudowaniach młyna w Abramowiczach Prywatnych, będących własnością rodziców.
1 maja 1941 r. przystąpił do Szarych Szeregów II Drużyny Grup Szturmowych Wiesława Krawczyka „Witold”. Poza szkoleniem wojskowym kolportował prasę podziemną, malował i naklejał hasła antyhitlerowskie, zbierał informacje o transportach wojskowych przejeżdżających przez Lublin.
W okresie od czerwca do października 1943 r. z Wiesławem Filipowskim „Bezimienny”, Janem Pergałą „Kuna”, Zygmuntem Kosmalą „Biały”, Tadeuszem Hemplem „Maciek” przygotowywał i dostarczał paczki żywnościowe dla więźniów obozu koncentracyjnego Majdanek, którzy pracowali w tartaku „Piaski” przy ul. Młyńskiej.
W październiku 1943 r. został dowódcą II drużyny III plutonu AK. W czasie działalności wywiadowczej w dniu 15 kwietnia 1944 r. został zatrzymany na terenie stacji kolejowej Lublin. Po dotkliwym pobiciu podczas przesłuchania, został uwięziony wraz z innymi w obozie przy ul. Krochmalnej. W dniu 2 maja 1944 r. Zdzisław uciekł z obozu i ukrywał się we wsi Czerniejów oraz pobliskich lasach. W tym czasie współpracował z placówką BCh we wsi Czerniejów.
W czerwcu 1944 r. ukończył szkolenie w podchorążówce AK, jako kapral podchorąży.
W czasie wyzwalania Lublina stawił się do dyspozycji dowódcy kompanii porucznika „Rysia”. Z jego rozkazu wziął udział w obronie sztabu AK przy ul. Złotej. Przenosił broń i amunicję z ul. Podwale na ul. Jezuicką. Pełnił funkcję wartowniczą przy zgrupowaniu na ul. Górnej 4.
Po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej zdekompletowana sekcja II drużyny (Z. Łoziński, J. Sadurski, H. Klimczak) weszła w skład nowo zorganizowanej drużyny pod dowództwem Tadeusza Hempla ps. „Maciek”. W drużynie działał do 15 października 1945 r. Po wojnie zajął się gospodarstwem rolnym rodziców. Od 1949 r. pracował na Śląsku jako urzędnik, górnik i elektryk dołowy w kopalni „Pokój”, „Rozbark”. Do Lublina wrócił w 1951 r., pracował w Zakładach Pszczelarskich do emerytury w 1984 r.
Bardzo aktywnie włączył się w działalność harcerską i kombatancką. Był członkiem:
- Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK Lublin,
- Zarządu Obszaru Wschodniego WiN,
- Zarządu Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy RP,
- Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej przy Wojewodzie Lubelskim.
- Kręgu Instruktorów i Seniorów „Szaniec” im. Aleksandra Kamińskiego
Od 2011 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Zarządu Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów.
- Z jego inicjatywy zostały umieszczone w Kościele Garnizonowym i Bazylice OO. Dominikanów dwie tablice, upamiętniające harcerzy i żołnierzy AK poległych w II wojnie światowej.
- Współorganizował powstanie pomnika „Szare Szeregi są wśród nas” oraz Izby Pamięci przy Szkole Podstawowej nr 39 im. Szarych Szeregów w Lublinie.
- Zmobilizował harcerzy oraz uczniów do opieki nad miejscami pamięci narodowej, grobami pomordowanych i zmarłych harcerzy Szarych Szeregów na lubelskich cmentarzach.
- Współpracował ze szkołami noszącymi imię Szarych Szeregów w Kraśniku, Lublinie, Puławach, Maszkach, wyróżniając najlepszego absolwenta szkoły statuetką Małego Powstańca z tytułem Primus Inter Pares.
- Był współorganizatorem wielu uroczystości z udziałem władz wojewódzkich, miejskich, organizacji kombatanckich, harcerskich, społeczności szkolnych: 30-lecia Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów, 80-lecia powołania Szarych Szeregów, Konferencji poświęconej lubelskim Szarym Szeregom.
- Dostarczył materiały ikonograficzne do książek poświęconych lubelskim Szarym Szeregom autorstwa Leszka Guza oraz S. Dąbrowskiego oraz eksponaty dla szkolnych Izb Pamięci.
- Jako członek Okręgu Lubelskiego ZOR RP od wielu lat był współorganizatorem wielu przedsięwzięć patriotycznych. Pisał także artykuły na stronę zarządu głównego ZOR RP w ramach aktualności relacjonując uroczystości państwowe, kombatanckie, szkolno-patriotyczne, pogrzeby AK-owskie i Szaroszarugowskie w województwie lubelskim. Na wniosek prezesa zarządu głównego ZOR RP w Warszawie, został awansowany przez MON na kolejne stopnie – kapitana, a następnie majora.
Odznaczony był min.:
- Złotym Krzyżem Zasługi,
- Krzyżem AK,
- Krzyżem Zrzeszenia WiN,
- Złotym Krzyżem Zasługi dla ZHP,
- Krzyżem Zasługi dla ZHP z Rozetą – Miecze,
- Krzyżem Niezłomnych,
- Kombatanckim Krzyżem Zasługi,
- Krzyżem Walki o Niepodległość,
- Medalem Pro Patria,
- Złotym Medalem za zasługi dla Związku Oficerów Rezerwy RP,
- Medalem Zasłużony dla Województwa Lubelskiego.
Mjr Zdzisław Łoziński zmarł 19 marca 2020 roku w Lublinie. Został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu przy ulicy Lipowej.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!