21 kwietnia 2018 w Matczynie k/Bełżyc Lech Marczak – prezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczył w uroczystości upamiętniającej 74 rocznicę lądowania w okupowanej Polsce samolotu RAF-u "DAKOTY" w ramach akcji MOST I.
W nocy z 15 na 16 kwietnia 1944 roku w Matczynie na polowym lotnisku odbyło się pierwsze w okupowanym kraju lądowanie Alianckiego samolotu RAF "DAKOTA" z 267 Szwadronu, który wystartował z Brindisi z lotniska Campo Casale we Włoszech w ramach akcji „MOST I". Załogę samolotu stanowili: I pilot - por. pil. Edward Joseph Harrod - Anglik, II pilot - oficer łączności - kpt. pil. Bolesław Korpowski - Polak, nawigator - John Anthony Wells – Australijczyk, radiotelegrafista – Noel Wilcock - Walijczyk.
Akcją kierował referent lotniczy Komendy Okręgu Armii Krajowej w Lublinie kpt. pil. Janusz Mościcki. Akcję przygotowali i osłaniali żołnierze Armii Krajowej z Rejonu Bełżyce oraz Oddziały AK: "SZARUGI", "ZAPORY", "NERWY" i "RYSIA". W ramach oddziału "SZARUGI" w osłonie lądowania czynnie uczestniczył Ryszard Marczak ps. "TUR II" - ojciec Lecha Marczaka i jego dziadek – legionista, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej sierż. Marek Marczak.
Przy pomniku w Matczynie, jak co roku, zebrała się rodzina pilotas z Anglii, burmistrz Bełżyc Ryszard Góra i jego zastępca Marcin Olszak, dyrektor szkoły Ewa Szwajgier z uczniami, poczet sztandarowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Bełżyc, kombatanci i miejscowa społeczność .
Modlitwę odmówił proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Matczynie ks. Leszek Wiktor Niedźwiedź, po czym delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.
Uczestnicy uroczystości przemieścili się do Szkoły Podstawowej w Matczynie, w której wszystkich powitała dyrektor Ewa Szwajgier, zapowiadając występ słowno-muzyczny uczniów, pod kierunkiem Anny Pietrzak i Renaty Rakoś zatytułowany "Ojczyzna moja duma" z oprawą muzyczną chóru pod dyrygenturą Mileny Wnuk.
Podziękowania po występie, złożył burmistrz Bełżyc Ryszard Góra i syn angielskiego pilota, który z wielkim zaskoczeniem i podziwem oglądał program w języku angielskim wykonany przez uczniów .
Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły i syn pilota, wręczyli sobie nawzajem, wcześniej przygotowane upominki, po czym odbyło się spotkanie zaproszonych gości.
Tekst i foto: Lech Marczak