Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Zawierciu

14 kwietnia 2018 roku asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik reprezentował Okręg Śląski Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w uroczystościach z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Zawierciu.

Uroczystość odbyła się na Placu Teodora Stosika – bohatera konspiracyjnego II Wojny Światowej z Zawiercia, gdzie znajdują się m.in. posadzone Dęby Katyńskie.

 

Na Placu zgromadziły się poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i szkół z Zawiercia oraz powiatu, a także przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci, członkowie Rodzin Katyńskich i innych organizacji społecznych.

Zebranych przywitał i tło historyczne zbrodni katyńskiej przybliżył Włodzimierz Gorzelak – Przewodniczący Społecznej Rady Kombatantów w Zawierciu. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że z terenu powiatu zawierciańskiego zginęło w Katyniu, Twerze i innych miejscach straceń na terenie Rosji ponad 120 mieszkańców. Z tej liczby ponad 70 stanowili policjanci.

Po jego wypowiedzi Apel Poległych odczytał asp. sztab. rez. Tomasz Dyńka. Za pomordowanych krótką modlitwę odprawił wikary pobliskiej bazyliki pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, który zaprosił na mszę świętą w intencji Ofiar Zbrodni katyńskiej.

Następnie głos zabrał prezydent miasta Zawiercia Witold Grim. Przypomniał, że przez wiele lat o sowieckiej zbrodni na polskich żołnierzach, policjantach i urzędnikach państwowych w Katyniu, Charkowie i innych miejscach na Wschodzie trwała zmowa milczenia. Bano się o tym mówić, bo groziły za to represje komunistycznych władz. Dzisiaj trzeba o tym mówić oraz przypominać szczególnie młodzieży o tych bohaterach. Na koniec uroczystości pod pamiątkową tablicą złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

J. Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04