Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Pogrzeb Tomasza Sarneckiego

11 stycznia 2018 r. przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej odprowadzili w ostatnią drogę, na Cmentarz Żbikowski w Pruszkowie, Tomasza Sarneckiego - prezesa Stowarzyszenia Historycznego „Cytadela”, wielkiego patriotę i przyjaciela naszej organizacji.

Ś.P. Tomasz Sarnecki uczestniczył co roku, wraz z żołnierzami w historycznych mundurach, w uroczystościach religijno-patriotycznych współorganizowanych przez  ZOR RP w Starych Babicach. Wiele osób podziwiało Jego przemówienia, w których apelował o pamięć o żołnierzach Batalionu Stołecznego, poległych na terenie dzisiejszej gminy Stare Babice we wrześniu 1939 r.

Pan Tomasz był szefem Stowarzyszenia Historycznego „Cytadela", grupy której rekonstrukcyjne działania są wzorcem dla miłośników historii Wojska Polskiego z całej Polski i przykładem ogromnej dbałości o jakość umundurowania i wyszkolenia rekonstruktorów. Razem ze swoimi żołnierzami uczestniczył m.in. w rekonstrukcjach bitwy nad Bzurą, a prezentowana przez niego znakomita sylwetka oficera, była hołdem dla Jego dziadków- przedwojennych oficerów: kpt. dypl. Janusza Sarneckiego, który poległ 18.09.1939 r. w rejonie Śladowa i kpt. geogr. Mieczysława Zarzyckiego - zamordowanego w kwietniu 1940, w Charkowie.

Ś.P. Tomasz Sarnecki był inicjatorem odtworzenia Sztandaru Batalionu Stołecznego, który mogliśmy podziwiać na naszych babickich uroczystościach. Współpracował również wraz z kolegami, z babickim Kołem Związku Oficerów Rezerwy RP im. Obrońców Radiostacji Babice, uświetniając kolejne edycje rajdów historycznych organizowanych Przez babickie Koło ZOR RP i jego Prezesa Marcina Ładę na terenie gminy Stare Babice.

Trzeba pamiętać także o Jego zasługach dla przemian ustrojowych w Polsce. Tomasz Sarnecki był, jeszcze jako student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autorem plakatu wyborczego „Solidarności”. Przetworzył plakat Mariana Stachurskiego (z 1959 r.) do filmu „W samo południe” w jeden z symboli „Solidarności”. Przypomnijmy, że główną rolę szeryfa w tym słynnym westernie zagrał Gary Cooper, który musiał samotnie zmierzyć się z bandytami. Plakat ze szlachetnym bohaterem, który idzie głosować z kartką wyborczą w dłoni i znaczkiem „Solidarności” na kamizelce, pojawił się na ulicach Warszawy rankiem 4 czerwca 1989 roku. Ten właśnie plakat został później zakwalifikowany do wystawy 100 najważniejszych dzieł tego gatunku XX wieku i eksponowany w Victoria & Albert Museum w Londynie.

Tomasz Sarnecki był także człowiekiem pióra: autorem opracowań i artykułów historycznych dotyczących przedwojennego Wojska Polskiego, a także autorem wielu wystaw historycznych. Współpracował z Wojskowym Centrum Edukacji, a także z Dowództwem Garnizonu Warszawa i Muzeum Wojska Polskiego.

Posiadał rozległą wiedzę historyczną - był historykiem amatorem – jego wiedza zawsze imponowała każdemu, kto miał okazję z Nim rozmawiać. Pan Tomasz zapoczątkował także coroczną akcję kwestowania na Powązkach Wojskowych, na odnowienie mogił generałów i oficerów WP walczących w 1939 r. Dzięki publicznym datkom i nakładowi własnej pracy odrestaurowano kilkanaście nagrobków. Dopóki sił wystarczało zawsze można było Go zobaczyć na przedzie oddziału w historycznym umundurowaniu WP, czy to podczas defilad i uroczystości państwowych, czy to podczas forsownych marszy z kolegami poprzez miejsca walk wojny 1939 r.

Pan Tomasz Sarnecki zmarł po długiej chorobie w nocy z 2 na 3 stycznia 2018 r., przeżył 51 lat. W ostatnią drogę odprowadziła Go rodzina, koledzy rekonstruktorzy i przyjaciele. Nie zabrakło także przedstawicieli samorządu gminy Stare Babice. Obecni byli również przedstawiciele babickiego Koła ZOR RP z wiceprezesem ZG i prezesem Koła Marcinem Ładą, Stanisławem Chrapkiem i Stanisławem Sekułą.   

Tomku, zawsze będziemy o Tobie pamiętać, żegnamy Cię dzisiaj prostymi żołnierskimi słowami, które wypowiedziano nad Twoją mogiłą: „Śpij Kolego, twarde łoże, zobaczym się jutro może. Śpij Kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie!”.

M.Ł.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04