17 września 2017 r. w Dobrogoszczycach Gmina Kroczyce (Województwo Śląskie) odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pomordowanym w okresie II wojny światowej mieszkańcom tej miejscowości. W uroczystości Okręg Śląski Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik, inicjator powstania tablicy.
Tablica znalazła swoje miejsce na budynku remizo -świetlicy w Dobrogoszczycach. Pomimo deszczowej pogody udział w uroczystym odsłonięciu tablicy wzięli mieszkańcy miejscowości, strażacy miejscowej jednostki OSP z pocztem sztandarowym oraz delegacja Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej Okręgu Zawierciańskiego. Po odsłonięciu tablicy prezes Stowarzyszenia Maciej Świderski przypomniał dzieje ruchu oporu na terenie Gminy Kroczyce i wydarzenia związane
z martyrologią na terenie wsi Dobrogoszczyce.
Minutą ciszy uczczono pamięć zamordowanych mieszkańców i żołnierzy polskich, poległych w 1939 roku i zamordowanych w latach następnych w wyniku agresji sowieckiej 17 września 1939 r.
Dobrogoszczyce w okresie hitlerowskiej okupacji, dwukrotnie padły ofiarą hitlerowskich represji. Po raz pierwszy w lutym 1943 roku, kiedy to żandarmi niemieccy w wyniku informacji o działalności komórki Batalionów Chłopskich w Dobrogoszczycach i obławy na partyzantów zabili 2 mieszkańców i wywieźli do obozu koncentracyjnego w Auschwitz 13 osób. Po raz drugi, 20 października 1943 roku w wyniku obławy zatrzymano i wywieziono do obozów koncentracyjnych 25 mieszkańców Dobrogoszczyc.
Podczas zaprezentowanego po odsłonięciu tablicy programu artystycznego, asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik odczytał dwa swoje wiersze: „Obława” i „Katyń” nawiązujące do omawianych wydarzeń. Zaprezentował także broszurę powstałą na podstawie wspomnień mieszkańców Dobrogoszczyc i okolicznych wsi, w której relacjonują udział w ruchu oporu oraz gehennę pobytu w obozie Gross - Rosen.
Przedstawiciele organizacji, dzięki którym doszło do wykonania i odsłonięcia tablicy pamiątkowej zapowiedzieli zacieśnienie współpracy w dziele upamiętniania i przypominania historii II wojny światowej.
Jerzy Jędrusik