Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

74 rocznica likwidacji niemieckiego obozu przesiedleńczego w Zwierzyńcu

13 sierpnia 2017 Piotr Przygodzki reprezentował Okręg Lubelski Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej podczas uroczystości obchodów 74 rocznicy rozpoczęcia  likwidacji obozu przesiedleńczego w Zwierzyńcu w Powiecie Zamoyskim.

Uroczyste obchody rozpoczęły się od mszy św. w intencji ofiar odprawiona w kościele Matki Bożej Królowej Polski, gdzie kwadrans później rozpoczęła się uroczysta Msza święta w intencji ofiar.

Po mszy św. wręczono odznaczenia za kultywowanie pamięci o tragicznych wydarzeniach wojennych.  Członkowie Związku Kombatantów RP i BWP z Puław wystawili wartę honorową, a przedstawiciele władz i organizacji  społecznych złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Dzieci Zamojszczyzny, gdzie do 1944 roku mieścił się obóz przesiedleńczy. 

XXX

Niemiecki plan wysiedleń obejmował eksterminację ok. 50 mln Słowian w ciągu 20-30 lat, w pierwszej kolejności z ziem Polski. W skład ziem wchodziła Zamojszczyzna. W początkowej fazie wybudowano tam bazę dla firmy budowlanej. Jednak już 1 kwietna 1942 roku przekształcono go w obóz jeniecki. Pierwszymi zakładnikami było 320 jeńców francuskich. Wiosną 1943 roku obóz został rozbudowany i ogrodzony, obejmował powierzchnię 4 ha.

Przez obóz przeszło 24 tys. ludzi w tym 7 tys. dzieci. 13 sierpnia 1943 roku obóz został zlikwidowany. Do Rzeszy niemieckiej na zgermanizowanie wywieziono 4445 dzieci , ponad 10 tys. dzieci zmarło i zginęło w podobnych obozach Majdanka, Oświęcimia. Na miejsce wysiedlonych Polaków zasiedlano osadników niemieckich z Bałkanów i Besarabii, strefę ochronną miały stanowić osady ukraińskie. Wiele dzieci zostało wykupionych od konwojentów za cenę 10 marek za dziecko. Dużą akcją było odczepienie dwóch wagonów z dziećmi na stacji kolejowej w Siedlcach, co odbiło się egzekucjami w ludności. Ogólna ilość transportów wynosiła 29, wiodły one do Warszawy, Puław, Garwolina, Siedlec i Mińska Mazowieckiego, gdzie po selekcji kierowano do Niemiec. 

Po wyzwoleniu obozu częściowo spalone baraki zostały przez miejscową ludność rozebrane, a potem zasadzano w tym miejscu las. Szacuje się, że przez zwierzyniecki obóz przeszło około 24 tysięcy ludzi, w tym 7 tysięcy dzieci, z których ponad 200 zmarło w wyniku tortur, bicia i nieludzkich warunków pobytu. Część uratowali Róża i Jan Zamoyscy. Ostatni transport ludności z tego miejsca odszedł do Puław 13 sierpnia 1943 roku.

Piotr Przygodzki

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04