Członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej oddali hołd Żołnierzom Wyklętym w Kazimierzu Dolnym współorganizując 26 lutego 2017 r. bieg pamięci „Tropem Wilczym” oraz biorąc udział 5 marca 2017 r. w uroczystości upamiętniającej mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.
Uczestnikami i współorganizatorami biegu byli: Lech Marczak – prezes Okręgu Lubelskiego ZOR RP, Elżbieta i Edward Nakonieczni, Rafał Bociąg, Karolina Marczak – Sikora, Mariusz Kowalski.
W biegu upamiętniającym żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego wzięło udział ponad sto osób. Trasa przebiegała przez kazimierskie wąwozy, gdzie było trochę błota, lecz nie przeszkodziło to zawodnikom w dotarciu do mety. Był to bowiem bieg „Tropem Wilczym” o charakterze terenowym. Trasa, na pamiątkę roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek, liczyła 1963 metry.
Na wszystkich uczestników biegu czekały na mecie pamiątkowe medale, które wręczał im burmistrz Andrzej Pisula. Najlepsi zawodnicy otrzymali także torby z upominkami. Na nagrodę mieli jednak szansę, poprzez loterię, wszyscy uczestnicy biegu, niezależnie od osiągniętego czasu. Zarówno zawodnicy jak i osoby kibicujące im mogły pokrzepić się gorącymi daniami, przygotowanymi przez lokalnych sponsorów, jak i pieśniami żołnierskim, które rozbrzmiewały w Porcie Jachtowym.
XXX
W uroczystości 5 marca 2017 r. ku czci mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” Okręg Lubelski ZOR RP reprezentowali: Lech Marczak – prezes Okręgu, por. w st. spocz. Ryszard Gołąb, Elżbieta i Edward Nakonieczni, Jerzy Sadura i Roman Padel z Koła Ułęż, Rafał Bociąg i Mariusz Kowalski z Koła Puławy. Lech Marczak był sztandarowym w poczcie, który wystawiło Koło ŚZŻAK w Kazimierzu Dolnym.
Dzień Żołnierzy Wyklętych w Kazimierzu jest zawsze okazją do wspomnienia kolejnej – w tym roku 68. – rocznicy zamordowania w więzieniu UB mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i jego sześciu podkomendnych.
W intencji ich wszystkich i wszystkich Żołnierzy Wyklętych modlono się podczas uroczystej mszy świętej w Farze. Oddano im też cześć pod murami Klasztoru, gdzie złożono wiązanki biało – czerwonych kwiatów i zapalono znicze.
Uroczystość uświetniła obecność kombatantów, m.in. ostatniego żołnierza gen. Kleeberga, uczestnika wojny obronnej 1939 r. mjr. Bolesława Kowalskiego, który niedawno ukończył 100 lat, żołnierzy „Zapory” Zbigniewa Matysiaka ps. „Kowboj”, mjr. Mariana Pawełczaka a także przedstawicieli władz miasta, z burmistrzem Kazimierza na czele, posła na Sejm Krzysztofa Szulowskiego, przedstawicieli instytucji, pocztów sztandarowych i mieszkańców.
(k)
Foto: Edward Nakonieczny