27 listopada 2016 r. w Olszynce Grochowskiej zorganizowano uroczyste obchody 186 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. W uroczystości Zarząd Główny Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował wiceprezes Marcin Łada.
Uroczystość rozpoczęło odegranie „Warszawianki”, po czym uczestnicy obchodów prowadzeni przez orkiestrę wojskową przemaszerowali Aleją Chwały przed Pomnik Bitwy o Olszynkę Grochowską. W pobliżu pomnika odsłonięto głaz z tablicą poświęcony Julianowi Ordonowi, tworzący kolejny monument w tzw. Alei Chwały (przy ul. Traczy w Warszawie).
W odsłonięciu pamiątkowego głazu uczestniczyli: ks. biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz, Jan Józef Kasprzyk p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, poseł Andrzej Melak Prezes Kręgu Pamięci Narodowej i Artur Nadolski przedstawiciel Stowarzyszenia Reduta Ordona.
Przypomnijmy pokrótce, że Julian Ordon – p.por. artylerii niezłomny obrońca reduty z czasów Powstania Listopadowego uwieczniony został przez Adama Mickiewicza w wierszu Reduta Ordona. W rzeczywistości nie zginął w ruinach reduty, żył jeszcze 56 lat walcząc na wielu frontach Europy przeciwko zaborcom Ojczyzny. Historię tego człowieka- legendy można znaleźć na kartach książki Artura Nadolskiego „Ordona los tragiczny”, którą serdecznie polecamy miłośnikom historii Polski. Warto wiedzieć, że w ostatnim czasie pomnik poświęcony Ordonowi został odrestaurowany we Lwowie, a stało się to staraniem Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Fundacji Mosty ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”. Zainteresowanym polecamy stronę stowarzyszenia Reduta Ordona, gdzie można zobaczyć zdjęcia pomnika:
https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Reduta-Ordona-481242798633502/
Dalszą część obchodów wypełniły: msza św. polowa odprawiana przez ks. biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza. Po mszy świętej list od prezydenta RP przeczytał szef gabinetu Adam Kwiatkowski, natomiast list od marszałka Sejmu – posłanka PiS Anita Czerwińska. Zebrani wysłuchali też przemówienia podsekretarza stanu w MON Bartłomieja Grabskiego, który powiedział m.in. że: że bitwa pod Olszynką Grochowską była najkrwawszym bojem powstania listopadowego. Życie oddało wówczas 6800 polskich żołnierzy. – Męstwo polskich żołnierzy dowodzonych przez Józefa Chłopickiego pozwoliło na przeciwstawienie się 60-tysięcznej armii rosyjskiej. Udaremniło to rosyjski plan szybkiego zdobycia Warszawy i zduszenia powstania- powiedział przedstawiciel MON.
Głos zabrał także Minister Jan Józef Kasprzyk, który powiedział m.in. że Olszynka Grochowska jest wielkim powód do dumy z tego, że jest się Polakiem. Bitwa stoczona tutaj pokazała, że Polacy są narodem, który podnosi się z każdego poniżenia. Tu w Olszynce Grochowskiej i na wszystkich polach bitewnych Powstania Listopadowego żołnierz polski podkreślał czynem słowa, które później wspaniale ujął marszałek Józef Piłsudski, mówiąc że polskiego instynktu wolności nie można zabić.
Uroczystości zakończył Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów przed Pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską. Organizatorem uroczystości były Krąg Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Olszynka Grochowska. Uroczystość uświetnił oddział Kawalerii Ochotniczej pod dowództwem Adama Sujeckiego.
MŁ