Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Pogrzeb por. Józefa Polańskiego

14 października 2016 r. na cmentarzu parafialnym w Zaklikowie, pochowany został zasłużony uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., por. Józef Polański. W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli członkowie Okręgu Podkarpackiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej z Mateuszem Derylakiem.

We mszy św. pogrzebowej, koncelebrowanej w kościele Trójcy Przenajświętszej, licznie zgromadzili się członkowie rodziny Józefa Polańskiego, przyjaciele oraz znajomi.

Asystę honorową wystawił Tomaszowski Szwadron im.1-go Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza i Nadbużański Oddział Straży Granicznej.

XXX

Józef Polański, urodził się 04.12.1918r. w Zaklikowie przy ul. Ciemnej naprzeciw kościoła Trójcy Przenajświętszej. Jego zamiłowaniem była poezja, pisał wiersze. Po ukończeniu 18 lat wstąpił na ochotnika do wojska. Został skierowany do Warszawy do Pułku Radiotelegraficznego. Gdzie po zakończeniu służby zasadniczej w maju 1939r. został skierowany do batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza w Ostrogu nad Horyniem. Brał udział w bitwie pod Sądową Wisznią w stopniu kaprala, gdzie następnie po rozwiązaniu oddziału dostał się do niewoli z której udało mu się zbiec.
W 1943 r. podczas pacyfikacji Zaklikowa został wywieziony do prac przyfrontowych pod Leningradem, skąd wrócił do domu dopiero 6 tygodni po zakończeniu II wojny światowej.

Był odznaczony, m.in.: „Medalem Za Udział w Wojnie Obronnej 1939'”, „Medalem Za Zasługi dla ZKRPiBWP”' oraz odznaką „Weteran Walk o Niepodległość", a także uzyskał nominację na stopień porucznika. Po wojnie wyjechał z żoną do Bogatyni, pracował jako kierownik zakładu przetwórstwa owocowego, następnie wrócił do Zaklikowa i pracował na stanowisku kierowniczym w lokalnym tartaku. Odznaczał się pracowitością i dużą dozą humoru. Przez całe swoje życie kierował się dewizą: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

S. Garbacz

Foto. M. Derylak, K. Pąk

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04