W uroczystości zorganizowanej w 77 rocznicę bitwy pod Woźnikami (Woj. Śląskie), Koło Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej z Tarnowskich Gór reprezentował Szymon Kocot.
Bitwa pod Woźnikami, stoczona została w pierwszych dniach września 1939 roku na wzgórzu Florianek w Woźnikach. Uroczystość upamiętniająca to wydarzenie odbyła się 1 września 2016 r. w Woźnikach.
W uroczystości udział wzięli: burmistrz Woźnik Alojzy Cichowski, radni Rady Miejskiej, uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Woźnikach.
Po okolicznościowych wystąpieniach, przypominających wydarzenia sprzed 77 lat i złożeniu kwiatów, członkowie Ochotniczego Szwadronu III Pułku Ułanów Śląskich z Pszczyny wykonali brawurowy pokaz użycia białej broni.
.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
1 września 1939 r., 3 Pułk Ułanów Śląskich bronił Koszęcina i Kalet przed niemiecką 2 Dywizją lekką gen. por. Georga Stumme. Tego dnia Niemcom udało się zepchnąć pułk na pozycję pod Woźnikami. 2 września rano ponowiła natarcie niemiecka 2 Dywizja Lekka, wdzierając się w obronę Brygady na Floriańskiej Górze bronionej przez szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich. Tu kontratakiem zdołało odzyskać pozycję, ale pod Ligotą Woźnicką Niemcom udało się przełamać obronę 8 Pułku Ułanów. Pod naporem wroga Brygada rozpoczęła odwrót pod Zawiercie nad Wartą. 3 września 8 Pułk Ułanów oddzielił się od Brygady i walczył następnie pod Szczekocinami, a potem w ramach Armii "Lublin". 4 września Brygada otrzymała rozkaz odwrotu nad Nidę w kierunku Pińczowa i Miechowa. Cofająca się Brygada była często atakowana przez niemiecką 2 Dywizję Lekką. W dniach 5-6 września walczyła pod Pińczowem, po czym wycofała się ku Wiślicy. 7 września osłaniała w Nowym Korczynie sztab Armii.
10 września przeprawiła się przez prawy brzeg Wisły pod Baranowem Sandomierskim. Następnie wzięła udział w I bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. 14-15 września jednostki Armii "Kraków" i "Lublin" toczyły ciężkie walki w Puszczy Solskiej. 16 września Armia "Kraków" kontynuowała bitwę pod Biłgorajem. W walkach tych brała udział Brygada, broniąc rejonu silnie atakowanych przepraw na rzece Tance pod Budziarzami i Księżopolem. 15 września o świecie na przeprawę przez Tanew pod Księżopolem wyszło silne uderzenie niemieckie. Po trzygodzinnej walce Niemcy zostali odrzuceni pod Tarnogród. Brygada zaatakowała Tarnogród, wdzierając się na północny skraj miasta i do rynku, ale przeciwuderzenie Niemców odrzuciło ja ponownie na linię Tanwi. 16 września walczyła pod Dereźnią Solską i Dereźnią Majdańską oraz Starym Majdanem i Nowym Majdanem. Nie udało się jej przebić z okrążenia w kierunku południowym. Skapitulowała wraz z resztą Armii.
(k)
Foto: Szymon Kocot